Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Busko - Zdrój

Busko-Zdrój jest gminą uzdrowiskową w południowo-wschodniej części Polski, położoną na obszarze 236 km² (samo miasto na ok. 13 km²).


Na co dzień mieszka tu ponad 32,5 mln mieszkańców, ale do liczby tej należy dodać ok. 50 tys. kuracjuszy, którzy w ciągu roku przybywają tu po zdrowie i urodę. Największym bogactwem gminy geograficznie otoczonej wzniesieniami kredowo-wapiennymi a także złożami gipsu, są wody siarczkowe, jodkowo-bromkowe i borowiny. Brak przemysłu ciężkiego sprawia, że jest to teren charakteryzujący się czystym powietrzem, bujną, unikalną  florą i niepowtarzalnym krajobrazem.

Specyficzna lokalizacja Buska-Zdroju pozwala obserwować zarówno majaczące w oddali Góry Świętokrzyskie jak i rozległą dolinę rzeki Nidy (serce Ponidzia), natomiast nizinny klimat o cechach kontynentalnych, z największą liczbą dni słonecznych w roku sprawia, że jest ono nazywane Miastem Słońca.

Najbliższą dużą aglomeracją w pobliżu Buska-Zdroju są Kielce (50 km) natomiast najbliższe lotnisko znajduje się w Krakowie (ok. 140 km).

Burmistrz Waldemar Sikora

Gospodarka

Gospodarka Gminy Busko-Zdrój pod względem zagranicznych inwestycji jest terenem dziewiczym, jednak z uwagi na brak przemysłu i czyste powietrze jest to świetny teren dla rozwoju firm sektora medycznego.

Z rodzimych przedsiębiorstw najbardziej znane to: Grupa Polskie Składy Budowlane S.A., z  największą siecią hurtowni materiałów budowlanych w Polsce, firma „SAS – kotły grzewcze” oraz „Metal-Kop” Zakład Wyrobów Metalowych. Coraz silniejszą markę buduje również firma „Sulphur Zdrój Exim”, która produkuje leki na bazie wód siarczkowych i borowin.

Edukacja

Gmina Busko-Zdrój zapewnia możliwość zdobywania wiedzy każdej grupie wiekowej. Za wyjątkiem szkolnictwa wyższego, mogą się tu kształcić zarówno dzieci (szkoły podstawowe i gimnazja) młodzież (szkoły średnie i zawodowe) jak i dorośli (Zakład Doskonalenia Zawodowego czy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli). Dodatkową propozycją dla młodzieży jest Szkoła Muzyczna I stopnia a na potrzeby seniorów działa Uniwersytet Trzeciego Wieku.  W mieście funkcjonują też szkoły językowe, szkoła tańca oraz liczne ogniska sportowe (boks, piłka nożna, sztuki walki, jazda konna  i inne)

Organizacje pozarządowe

Najprężniejszą jednostką otoczenia biznesu w Busku-Zdroju jest Lokalna Grupa Działania „Słoneczny Lider” zajmująca się opracowaniem i wdrażaniem Lokalnej Strategii Rozwoju. Jej główne działania skupiają się na stymulowania rozwoju obszarów wiejskich poprzez pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na inicjatywy promujące wieś a także na rzecz pobudzania aktywności jej mieszkańców.

Wśród licznych organizacji pożytku publicznego warto wyróżnić: Buski Ośrodek Trzeźwości „Zdrój”, Fundację Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi „Przytulisko”, lokalne oddziały: Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Klubu „Amazonki”, Polskiego Związku Niewidomych, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Buski Hufiec ZHP, Stowarzyszenie „Klub Seniora”, Polski Związek Wędkarski Oddział w Busku-Zdroju oraz liczne stowarzyszenia sportowe, szkolne i działające na rzecz mieszkańców Gminy Busko-Zdrój

Kultura, turystyka i sport

Busko-Zdrój od 1836 r. znane jest jako destynacja turystyki medycznej, w której można leczyć schorzenia ortopedyczne, urazowe, reumatyczne a także neurologiczne a nawet skórne. Można więc tu przyjechać po zdrowie, ale i po urodę, dla której jak grzyby po deszczu wyrastają coraz nowsze ośrodki i gabinety SPA z pełnym zakresem usług typu wellness. Przyjeżdżający tu turyści mogą jednak liczyć na znacznie więcej, szczególnie latem, kiedy rozpoczyna się sezon kulturalny wraz z flagową imprezą o randze międzynarodowej: Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz. Wcześniej odbywają się tu m.in. Spotkania z Folklorem, Festiwal Piosenki im. W. Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina” czy „Lato z Chopinem”. Dla piechurów wyznaczono kilka tras turystycznych, m.in. z literaturą czy architekturą drewnianą w tle. Wybudowano również ścieżkę rowerową oraz przygotowano bogatą bazę sportowo-rekreacyjną, o której szerzej można dowiedzieć się w działającym tu od niedawna Centrum Informacji Turystycznej www.busko.travel

Współpraca międzynarodowa

Gmina Busko Zdrój posiada oficjalnie 6 miast partnerskich, z którymi współpracuje od 2003 r.: Chmielnik (Ukraina), Haukipudas (Finlandia), Specchia (Włochy), Steinheim (Niemcy), Sveti Martin na Muri (Chorwacja) oraz Szigetszentmiklós (Węgry).

Obecnie najtrwalsze więzi łączą Busko-Zdrój z dwójką partnerów: ukraińskim Chmielnikiem, z którym realizowane są m.in. zagadnienia uzdrowiskowe, wymiana młodzieżowa a także współpraca w dziedzinach: kultury i gospodarki  oraz z węgierskim Szigetszentmiklós, prężnie propagującym idee miast bliźniaczych oraz wzajemnego poznawania kultur poprzez wspólne imprezy artystyczne, kulinarne czy sportowe. Wymienione  miasta rozpoczynają właśnie współpracę trójstronną w zakresie kształcenia muzycznego dzieci i młodzieży.

Mając na uwadze chęć dalszego rozszerzenia projektów młodzieżowych Gmina Busko-Zdrój poszukuje aktualnie partnerów z krajów anglo-, francusko- i niemiecko-języcznych a także miast z Grupy Wyszehradzkiej (tj. Słowacji i Czech).

Zrealizowane projekty

Najważniejsze przedsięwzięcie zrealizowane ze środków europejskich to „Projekt wieloletni miast bliźniaczych SSBSS” na lata 2009-2010, dofinansowany w ramach konkursu KE „Europa dla Obywateli” (108 734,67 € / działanie 1.2). Koordynatorem projektu było miasto Steinheim a uczestniczyli w nim także Specchia, Busko-Zdrój, Sveti Martin na Muri i Szigetszentmiklós (stąd nazwa sieci).

Najważniejsze projekty zrealizowane ze środków krajowych to szkolenia na rzecz samorządu miasta Chmielnik – w roku 2008 w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych pn. „Z Unią nam po drodze” kolejne w latach 2009 i 2010 pn. „Finanse samorządowe w Polsce na przykładzie Gminy Busko-Zdrój cześć I i II”, współfinansowane przez MSZ RP (odpowiednio: 34 279,05 zł i 81 507,00 zł.)

Jednym z najważniejszych działań międzynarodowych Gminy Busko-Zdrój jest prowadzona od 2003 r. wymiana młodzieży polsko-ukraińskiej, która na przestrzeni lat była dofinansowywana ze środków MEN lub realizowana  wyłącznie z własnego budżetu.

Znane osoby, ciekawostki z historii

Początki Buska sięgają XII w., którego świadectwem jest  dziś przepiękny kościółek drewniany św. Leonarda. W rozwoju miasta największą rolę odegrały solanki wykorzystywane do ważenia soli. Jednak dopiero po odkryciu ich leczniczych właściwości zaczęli tu przyjeżdżać znamienici goście. Wśród nich sam król Jagiełło z żoną Jadwigą, uważaną za pierwszą kuracjuszkę kurortu.

W historii Buska zapisało się jednak znacznie więcej osób. M.in. znany lekarz Szymon Starkiewicz, prekursor sanatorium dziecięcego „Górka”, artystka Krystyna Jamroz czy lider Wolnej Grupy Bukowina Wojtek Belon. Obecnie miasto może być kojarzone ze zmarłym niedawno politykiem Konstantym Miodowiczem, aktorem Grzegorzem Gzylem czy urodzonym tu raperem Liroyem.


Osoby do kontaktu

Anna Makowska (koordynator gminnej współpracy zagranicznej, inspektor w Wydziale Promocji, Współpracy z Zagranicą i Spraw Uzdrowiskowych Urzędu Miasta i Gminy  w Busku-Zdroju, tel. +48 413 705 231, kom. +48 532450358, a.makowska@umig.busko.pl)

Klaudia Orłowicz (podinspektor w Wydziale Promocji, Współpracy z Zagranicą i Spraw Uzdrowiskowych Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, tel. +48 413 705 209, k.orlowicz@umig.busko.pl)

Kontakt w języku angielskim. Ponadto na stałe współpracujemy z tłumaczem j. ukraińskiego i rosyjskiego.


Przydatne linki

http://www.busko.pl

http://www.slonecznyzdroj.pl/

http://www.uzdrowisko-busko-zdroj.com.pl/

http://www.wlokniarz.pl/strona_glowna/

http://21wszur.pl/

http://www.szpitalgorka.pl/

http://www.natura.med.pl/

Galeria zdjęć

  • Busko - Zdrój
  • Busko - Zdrój
  • Busko - Zdró
  • Busko - Zdrój
  • Busko - Zdrój
  • Busko - Zdrój
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!