Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Kije

Gmina Kije, położona we wschodniej części Kotliny Nidy, rozpościerającej się między Górami Świętokrzyskimi, a Jurą Krakowsko-Częstochowską, swym zasięgiem obejmuje 20 sołectw o ogólnej powierzchni 99,26 km2, z czego 6955 ha stanowią użytki rolne, a 1866 ha obszary zalesione.


Wyjątkowo atrakcyjna krajobrazowo i turystycznie jest zachodnia część gminy, której trzon stanowi dolina rzeki Nidy. Zjawisko tzw. delty śródlądowej jaką tworzy Nida, powoduje, że obszary te stanowią siedliska unikalnych roślin wodnych, awiofauny oraz zwierząt żyjących w warunkach wodnych. Drogi i linie kolejowe tworzą swego rodzaju „pajęczynę”. I tak z północy na południe gminy przebiega droga wojewódzka Morawica- Pińczów,  z zachodu na wschód droga krajowa Jędrzejów - Chmielnik. Drogowy układ komunikacyjny uzupełniają liczne drogi powiatowe i gminne. Przebiegają tu także 3 węzły torów kolejowych: linia normalnotorowa Kielce- Busko i Włoszczowice- Połaniec, szerokotorowa tzw. LHS Hrubieszów - Katowice oraz linia wąskotorowa Jędrzejów - Pińczów, z przystankiem w Umianowicach, która obecnie służy celom turystycznym. Bardzo korzystny wpływ na urodę krajobrazu i mikroklimat mają lasy, pokrywające około 20% powierzchni gminy.


Wójt Gminy Krzysztof Słonina
Zastępca Wójta Gminy Ryszard Kusak


Edukacja

Na terenie Gminy Kije  działa Zespół Placówek Oświatowych.

W skład Zespołu wchodzą:

- Gimnazjum w Kijach, 3 szkoły podstawowe oraz 2 przedszkola.


Organizacje pozarządowe

Na terenie Gminy Kije działa od 2001 roku Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kije, które opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich członków. Od 2010 roku Stowarzyszenie posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Władze Stowarzyszenia: Sławomir Wątroba –Prezes, Gustaw Kot – Wiceprezes.

Stowarzyszenie wspiera działania Gminy w zakresie kultury, sportu, oświaty, promocji, zdrowia i in. Współuczestniczy w organizacji uroczystości gminnych, regionalnych; bierze aktywny udział w przygotowaniu dożynek, rajdów pieszych ”Tożsamość i pamięć”, organizacji turniejów i rozgrywek sportowych. Aktywnie włącza się w organizacje świąt i uroczystości: 3 Maja, 11 Listopada, współpracuje z kołami gospodyń wiejskich przy organizacji Dnia Kobiet, spotkań autorskich.


Kultura, turystyka i sport

- http://kije.pl/kultura

- http://www.wloszczowice.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=1&strona=1

Na terenie gminy Kije bardzo aktywnie działają Uczniowskie Ludowe Kluby Sportowe. Wśród nich wyróżnia się ULKS Włoszczowice.

ULKS Włoszczowice to jedyny Klub Łuczniczy w gminie i powiecie pińczowskim. Działa od 7 lat i może poszczycić się brązowym medalistą Mistrzostw Polski, uczestnikiem Mistrzostw Europy. To pokazuje jaki potencjał drzemie w populacji dzieci na tym terenie. Aby nie zaprzepaścić talentów należy zrobić co w naszej mocy i dać im szansę. Dzięki uprawianiu łucznictwa młodzi ludzie kształtują swoje zdrowie fizyczne, ale również kształtują swoją osobowość w kierunku ludzi zrównoważonych, odpowiedzialnych
i sumiennych.


Współpraca międzynarodowa

Gimnazjum w Kijach  w latach 2012-2014 bierze udział w Programie  Comenius – Uczenie się przez całe życie – Partnerskie projekty szkół.

Nazwa realizowanego projektu – „The Voices from the Land”

W ramach projektu współpracujemy z krajami: Turcja, Łotwa, Włochy, Rumunia, Hiszpania

Szczegółowe informacje o projekcie na stronie Gimnazjum: http://www.g.gimkije.ayz.pl/p/Comenius/14_THE_VOICES_FROM_THE_LAND


Zrealizowane projekty

Nazwa realizowanego projektu – „The Voices from the Land”

W ramach realizowanego przez szkołę w Kijach Programu Comenius „Głosy ziemi" Gimnazjum w Kijach, w dniach 20-27.10.2013 r. będzie gospodarzem niezwykłego wydarzenia - wizyty uczestników Programu. I tak będziemy gościć młodzież i opiekunów z państw partnerskich: Hiszpanii, Turcji, Włoch, Rumunii, Łotwy i gości specjalnych z USA.

Nasi uczniowie w ramach Programu wyjeżdżali w tym roku do Hiszpanii i Włoch a kolejne wyjazdy, do Rumunii i Łotwy, zaplanowane są w 2014 r.

Naszym gościom chcemy przybliżyć kulturę, tradycję i historię naszego kraju, a w szczególności najbliższej okolicy i regionu. Będzie ku temu okazja, gdyż młodzież zamieszka u rodzin naszych uczniów a jak twierdzą ci, którzy w takich wyjazdach już uczestniczyli jest to najlepszy sposób na wzajemne poznanie się i zawiązanie przyjaźni.


Znane osoby, ciekawostki z historii

Wśród znanych osobistości gminy Kije wymienić należy m.in.  ks. Władysława Siarkowskiego (ur. 1840, zm. 1902) – duchowny katolicki, historyk i etnograf. Całe swoje życie związany z ziemią kielecką. Poza etnografią interesował się historią i archeologią, śledził zachodzące zmiany w kulturze ludu kieleckiego. Badał parafialne archiwa, biblioteki, cmentarze, historię kościołów, czego rezultatem było m.in. odkrycie pogańskiego cmentarza pod Pińczowem i Leszczycami.


Osoby do kontaktu

Krzysztof Hynek (Samorządowe Centrum Kultury „Kasztelania”)

Aneta Palińska (Zespół Placówek Oświatowych w Kijach - nauczyciel języka angielskiego)Galeria zdjęć

  • spwz
  • spwz
  • spwz
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!