Szukaj ...

 • w kategorii
 • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Nowy Korczyn

Gmina Nowy Korczyn położona jest w południowej części województwa świętokrzyskiego w powiecie buskim. Zajmuje obszar 117 km2 i liczy 6.300 mieszkańców. W jej skład wchodzi 24 sołectwa.


Walorami Gminy są wspaniałe nadnidziańskie krajobrazy, bogata przyroda, żyzne gleby, cenne zabytki architektury, pamiątki długiej historii. Swoistą urodę mają rozległe, nadnidziańskie łąki, tu i ówdzie porośnięte kępami drzew i wijąca się pośród nich Nida z licznymi meandrami i rozlewiskami. Część Gminy leży w obrębie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego.

Przez Gminę przebiega Szlak Jagielloński Kraków – Lublin – Wilno, a także zielony szlak turystyczny Busko Zdrój – Stopnica – Solec Zdrój – Nowy Korczyn – Wiślica. Szans rozwoju gminy należy upatrywać w gospodarce rolnej, przetwórstwie owoców i warzyw oraz turystyce.


Wójt Gminy Paweł Zagaja

Przewodnicząca Rady Gminy Kazimiera Gołdyn


Gospodarka

Gmina ma charakter rolniczy. Oprócz tradycyjnych upraw zbóż, ziemniaków, hodowli zwierząt, dużą rolę odgrywa produkcja warzyw i owoców. Na terenie gminy działa ok.  150 podmiotów gospodarczych, głównie w dziedzinie handlu i usług. Inwestorzy zagraniczni nie realizowali dotychczas na terenie gminy żadnych inwestycji.


Edukacja

Na terenie Gminy funkcjonują 3 szkoły podstawowe i 1 gimnazjum dla których organem prowadzącym jest Gmina. Liczba nauczycieli atrudnionych na terenie Gminy wynosi 62 w tym 6 zatrudnionych na niepełnym etacie.


Organizacje pozarządowe

Na terenie gminy funkcjonuje kilkanaście organizacji pozarządowych, które współpracują z Gminą na podstawie przyjętego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Do najprężniej działających zaliczyć należy :

1. Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej

2. Klub Sportowy ¨Wisła¨ Nowy Korczyn

3. Stowarzyszenie ¨Nasze Powiśle¨ Brzostków

4. LUKS ¨Wisła¨ Nowy Korczyn

5. Stowarzyszenie Orkiestra Dęta im. Jana III Sobieskiego

Ponadto na terenie gminy funkcjonuje 8 Kół Gospodyń Wiejskich, które biorą czynny udział w festynach rodzinnych organizowanych na terenie gminy.

Istnieje ponadto 10 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym trzy należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Przy wielu z nich działają młodzieżowe drużyny pożarnicze dziewcząt i chłopców. Przy OSP Nowy Korczyn działa również drużyna kobieca, a drużyna MDP chłopców osiąga znaczące sukcesy w zawodach sportowo – pożarniczych w kategorii CTiF na szczeblu krajowym i zagranicznym.


Kultura, sport i turystyka

Na terenie gminy działa Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie oraz Gminna Biblioteka Publiczna. GOK umożliwia korzystanie z różnych form kulturalnych dla młodzieży oraz społeczności gminy m.in.: dostęp do internetu, zajęcia nauki gry na instrumentach, nauka tańca towarzyskiego, turnieje tenisa stołowego. Przy GOK działa kapela ludowa ¨Korczynianie¨. Przy parafii nowokorczyńskiej powstał Młodzieżowy Chór Kościelny. Na terenie gminy działa kilku twórców ludowych, m.in.

malarze, rzeźbiarze, koronkarki. Swą ponad 400-letnią tradycję posiada także orkiestra dęta im. Jana III Sobieskiego. W Nowym Korczynie znajduje się wyremontowany stadion sportowy na którym organizowane są cykliczne imprezy jak: Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze, rozgrywki piłkarskie prowadzone przez ŚZPN. Funkcjonują: KS Wisła z sekcją piłki nożnej  i drużynami seniorów i juniorów występującymi w klasie A oraz

LUKS Wisła z sekcją piłki nożnej kobiet występującą w II lidze.


Znane osoby, ciekawostki z historii

Prawa miejskie osadzie Nowy Korczyn nadał w 1258 roku, urodzony w Starym Korczynie,

książę Bolesław Wstydliwy. On też nazwał zakładane miasto Nowym Miastem Korczynem.

Jeszcze przed lokacją miasta, w 1257 roku, powstał w Korczynie klasztor franciszkanów,

sprowadzonych tu przez świątobliwą małżonkę księcia Bolesława, św. Kingę. Miasto stało się ulubioną siedzibą książęcej pary. To tu dokonany został pierwszy polski przekład Biblii.

W Nowym Korczynie 14 sierpnia 1409r. poselstwo krzyżackie doręczyło królowi Władysławowi Jagielle pisemne wypowiedzenie wojny, której kulminacyjnym punktem była bitwa pod Grunwaldem. Właśnie tutaj Kazimierz Jagiellończyk, 9 października 1479r. odebrał hołd lenny od wielkiego mistrza krzyżackiego Martina Truchsessa von Wetzhausen


Osoby do kontaktu

 1. Paweł Zagaja (Wójt Gminy, tel. 41 37710 03, e-mail : wojt@nowykorczyn.pl)
 2. Józef Boduszek (Sekretarz Gminy, tel. 41 377 10 03 w. 30, e-mail : sekretarz@nowykorczyn.pl)

Polecane

Piękno Nowego Korczyna i jego okolic oraz historia zaklęta w unikatowych zabytkach, hojnie rozsianych po tej ziemi, chlubiącej się dziejami sięgającymi czasów średniowiecza, zachęca do jej odwiedzania. Oto niektóre obiekty w Nowym Korczynie, które warto zobaczyć :

 1. XVI-wieczny kościół p.w. św. Trójcy,
 2. Kościół p.w. św. Stanisława ufundowany przez Bolesława Wstydliwego i jego żonę św. Kingę w 1257 roku,
 3. Cudowne źródełko św. Kingi,
 4. Cmentarz ruski z unikatowym drzewem cierniowym,
 5. Ruiny klasycystycznej synagogi wzniesionej z końcem XVIII stulecia,
 6. Dom Długosza zwany Akademią,
 7. Pomnik Zwycięstwa Legionów w Czarkowach


Paweł Zagaja – Wójt Gminy

Kazimiera Gołdyn – Przewodnicząca Rady Gminy

Galeria zdjęć

 • spwz Nowy Korczyn
 • spwz Nowy Korczyn
 • spwz Nowy Korczyn
 • spwz Nowy Korczyn
 • spwz Nowy Korczyn
 • spwz Nowy Korczyn
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!