Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Kluczewsko

Gmina Kluczewsko położona jest w zachodniej części województwa Świętokrzyskiego i zajmuje powierzchnię 137 km2.


Gminę zamieszkuje 5357 mieszkańców w 31 miejscowościach skupionych w 26 sołectwach. 75% gminy położone jest w Przedborskim Parku Krajobrazowym oraz jego otulinie powstałym w 1988 roku na terenie którego  znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Murawy Dobromierskie  o powierzchni 36,22ha. Jest to rezerwat stepowy na terenie którego występują liczne odsłonięcia skał wapiennych. Występują tu rzadkie i chronione gatunki roślin jak zawilec wielkokwiatowy, dziewięćsił bezłodygowy, goryczka orzęsiona, wiśnia kwaśna , naparstnica oraz kilka gatunków storczyków. Występuje także szereg rzadkich ciepłolubnych gatunków owadów.  Bukowa Góra o powierzchni 34,94 ha. Zajmująca szczyt jednego z wzniesień Pasma  Przedborsko –Małogoskiego. Występują tu  rzadkie zbiorowiska leśne oraz rzadkie gatunki roślin: pluskwica europejska, lilia złotogłów, zawilec wielkokwiatowy, wawrzynek wilczełyko. Ponadto 37 gatunków lęgowych ptaków.

Władze Gminy:

Wójt Gminy Rafał Pałka

Przewodnicząca Rady Gminy Wanda Popczyk-Fiecek


Gospodarka

Na terenie Gminy znajduje się 167 niewielkich zakładów rzemieślniczymi oraz dwie spółki.


Edukacja

Na terenie Gminy funkcjonują trzy Zespoły Przedszkolno-Szkolne w Kluczewsku, Dobromierzu i Komornikach oraz dwa Gimnazja w Kluczewsku i Dobromierzu. Do szkół w gminie uczęszcza 560 uczniów.

Kultura, turystyka i sport

W Kluczewsku warto zobaczyć kościół parafialny pw.Św. Wawrzyńca oraz neogotycki spichlerz dworski z XIX w(wozownia). Ponadto kościół pw. Św. Jakuba w Stanowiskach oraz Podwyższenia Krzyża w Januszewicach. W Łapczynej Woli znajdują się ruiny zboru kalwińskiego sprzed 1629 roku.

W oparciu o stadion w Kluczewsku działa Gminny Klub Sportowy z sekcjami piłki nożnej który występuje w klasie B w rozgrywkach oraz sekcje siatkówki i wędkarska oraz w oparciu o strzelnicę w Pilczycy sekcję strzelecką. W szkołach działają Uczniowskie Kluby Sportowe. W  Kluczewsku przy ulicy Spółdzielczej 12 znajduje się Punkt Informacji Turystycznej. W gminie turystów zapraszają gospodarstwa agroturystyczne skupione wokół stowarzyszenia gospodarstw agroturystycznych „WYPOCZYNEK”

W Kluczewsku w 1910 roku urodziła się poetka Krystyna Konarska – Łosiowa - Redaktor miesięcznika Więź (1962-1978) Wydania poezji m.in.: Granice życia, Takie wielkie zmęczenie. Zmarła w 2002 roku pochowana w Laskach.

Nazwa Kluczewsko jak głosi legenda wywodzi się  od  kluczy które król Kazimierz Wielki zgubił będąc na polowaniu. Przez teren gminy przechodziły wojska Władysława Jagiełły zdążające pod Grunwald. Tędy jeździli królowie z Krakowa na sejmy do Piotrkowa Trybunalskiego.

Osoby do kontaktu

Andrzej Jaśkiewicz  (Sekretarz  tel. 44 781 42 44)

Renata Jachna  (Inspektor tel. 44 781 42 44)

Strona Główna: www.kluczewsko.gmina.pl

 

Galeria zdjęć

  • spwz Kluczewsko
  • spwz Kluczewsko
  • spwz Kluczewsko
  • spwz Kluczewsko
  • spwz Kluczewsko
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!