Szukaj ...

 • w kategorii
 • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Skalbmierz

Gmina to teren typowo rolniczy posiadający najwyższą przydatność rolniczą gleb nie tylko w skali wojewódzkiej, ale także krajowej.


Na uwagę zasługuje fakt, że aż 94% gruntów ornych posiada bardzo wysoką zawartość magnezu. Naukowcy nazywają magnez „pierwiastkiem życia”. Dlatego też warzywa wyprodukowane przez rolników są zdrowe i smaczne.

 

Powierzchnia gminy wynosi 81,54 km² w tym miasto Skalbmierz 5,52 km². Obszar gminy ma charakter wyżynny i obejmuje szereg płaskich wzgórz i kopulastych wzniesień, o średnim nachyleniu od 8% do 12%. Obszar gminy zamieszkują 6834 osoby, a gęstość zaludnienia wynosi 84 osób/km².

Gospodarka

Zgodnie z prowadzonym rejestrem CEIDG  na terenie gminy aktualnie zarejestrowanych jest ok. 220 przedsiębiorców. W przeważającej większości prowadzona działalność dotyczy mikroprzedsiębiorstw.

Największe przedsiębiorstwa działające na terenie gminy to:


 • Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „PRIMA-BUD” Sandomierz – Zakład w Skalbmierzu – produkcja elementów betonowych,
 • Zakład Produkcji Okien i Drzwi „PESO” Topola 263 – produkcja okien, drzwi, bram itp.,
 • Firma Produkcyjno Usługowo Handlowa „Michalak” Michał Michalak Szarbia Zwierzyniecka 2a – produkcja maszyn rolniczych,
 • Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „JARMAR” Jarosław Białczak Skalbmierz ul Kopernika – materiały budowlane.
 • Spółdzielnia Producentów Warzyw i Owoców Sielec Kolonia – produkcja warzyw i owoców, konfekcjonowanie , handel.

Na terenie miasta i gminy Skalbmierz funkcjonują  2 przedszkola, 2 szkoły podstawowe, 2 gimnazja oraz 2 szkoły ponadgimnazjalne.

Gmina Skalbmierz jest organem prowadzącym dla Zespołu  Placówek Oświatowych w Skalbmierzu w skład którego wchodzi  : publiczne przedszkole   ,szkoła podstawowa i gimnazjum oraz Zespołu Szkół w Topoli  w skład którego wchodzi  szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym oraz gimnazjum. Placówki te posiadają sale gimnastyczną , stołówkę, świetlicę, pracownie komputerowe, boisko szkolne. Przy ZPO w Skalbmierzu  utworzony jest plac zabaw, bieżnia oraz skocznia w dal.

Działający przy Zespole Placówek Oświatowych w Skalbmierzu zespół mażoretkowy Rytm zdobywa wiele nagród na festiwalach zarówno w kraju jak i za granicą.

Na terenie gminy odbywa się wiele imprez cyklicznych dla mieszkańców regionu. Największą z nich jest Skalbmierskie Babie Lato – Przegląd Dorobku Kultury Wsi Polskiej organizowany na przełomie lipca i sierpnia. Prezentowane są tam najlepsze zespoły folklorystyczne z pogranicza regionów, twórcy rzemiosła ludowego oraz tradycje kulinarne. Do tradycji lokalnej nawiązują również organizowane w wigilię św. Jana Wianki. Wianki to prezentacja dorobku kulturalnego gminy połączona z tradycyjną Nocą Kupały. Corocznie też dla dzieci z terenu gminy odbywają się festyny z okazji Dnia Dziecka połączone z pokazami mody. Raz w miesiącu odbywają się spotkania z młodzieżą w ramach Siłowni Umysłowej. W okolicach świąt Bożego Narodzenia organizowane są wigilie dla samotnych oraz dzieci z trudnych rodzin.

Przy MGOK w Skalbmierzu działają:

 • zespół folklorystyczny Rosiejowianki
 • zespół folklorystyczny Drożanie
 • dziecięcy zespół folklorystyczny Samosiejki
 • kapela ludowa Zganioki
 • kabaret Agentki 007
 • formacja taneczna Step Mini
 • zespół obrzędowy

Działalność placówki to również:

 • koła zainteresowań
 • warsztaty artystyczne z zakresu sztuk plastycznych, fotografii, tańca, muzyki
 • zajęcia komputerowe dla seniorów
 • pracownia graficzna
 • wystawy sztuki
 • Klub Rzeczy Ładnych
 • happeningi

Koła Gospodyń Wiejskich:

Na terenie gminy Skalbmierz działa 15 KGW. Do głównego zakresu ich działalności należy dbałość o tradycje kulinarne regionu. Produkty prezentowane przez KGW znalazły swoje miejsce na Szlaku Kulinarnym Ponidzia i Powiśla w ramach Festiwalu Smaków. Dorobek KGW to również rękodzieło ludowe: haft, bibułkarstwo, szydełko. To z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy wywodzą się członkowie zespołów działających przy MGOK.

Ważnym elementem mapy kulturalnej gminy jest działalność Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Skalbmierz. Oprócz działań związanych z wypożyczalnią książek prowadzi ona również wiele innych akcji tematycznych: Spotkania Literackie – Skalbmierskie Spotkania o Zmroku, Dyskusyjny Klub Książki – koordynatorem projektu jest Instytut Książki, Czytające Przedszkolaki – zajęcia w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, spotkania tematyczne: Ciekawi ludzie ciekawe zawody, Święto Pluszowego Misia, Noc w Bibliotece, Lekcje biblioteczne dla szkół.
Na terenie Miasta i Gminy Skalbmierz działa 16 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Ludowy Klub Sportowy „VICTORIA” Skalbmierz. Obecnie klub występuje w Świętokrzyskiej klasie A.Spośród 16 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych najstarszą, bo założoną w 1911 roku jest Ochotnicza Straż Pożarna w Skalbmierzu. W 1995 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, gdzie z powodzeniem realizuje nakładane na nią zadania i obowiązki. Jest to, zarazem najlepiej wyposażona i najaktywniejsza jednostka O.S.P. na obszarze miasta i gminy Skalbmierz, a także powiatu kazimierskiego. W zakresie działalności ratowniczej jednostka realizuje całe spektrum działań od gaszenia pożarów po różne gałęzie ratownictwa m. in. technicznego, drogowego i medycznego.

Miasto i gmina Skalbmierz – pierwotnie był to Skarbimierz, nazwa utworzona od Skarbimira z rodu Awdańców (XII w.) wojewody Bolesława Krzywoustego, fundatora kolegiaty. W 1342 r. Skalbmierz otrzymał od Kazimierz Wielkiego prawa miejskie. W 1810 r. w Księstwie Warszawskim został siedzibą powiatu. W 1869 r. utracił prawa miejskie, które odzyskał w 1927r. Niegdyś słynne były jarmarki skalbmierskie o których pisał najwybitniejszy piewca Ponidzia Alfred Dygasiński. Chlubą Skalbmierza jest Stanisław, pierwszy rektor odnowionej w 1400 r. Akademii Krakowskiej, a także Maria Skłodowska  przebywająca tu w młodości. W Skalbmierzu pierwsze kroki prawniczej kariery stawiał Karol Bunsch autor cyklu powieści piastowskich. W Topoli gospodarzył i tworzył „ojciec literatury polskiej” Mikołaj Rej.


Osoby do kontaktu

Mirosław Magnes (Sekretarz Miasta i Gminy, 41/3529085 e-mail: miroslaw.magnes@skalbmierz.eu)

Agata Pietrzyk (kierownik Referatu Organizacyjnego, 41/3529085 e-mail: agata.pietrzyk@skalbmierz.eu)


Strona główna

www.skalbmierz.eu

Galeria zdjęć

 • spwz Skalbmierz
 • spwz Skalbmierz
 • spwz Skalbmierz
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!