Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Pawłów

Gmina Pawłów położona jest w północno-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, należy do powiatu Starachowice.


Graniczy z gminami: Brody,  Kunów, Waśniów, Nowa Słupia, Bodzentyn oraz miasto Starachowice.Geograficznie gmina Pawłów leży w północnej części Płaskowyżu Suchedniowskiego i południowej części Gór Świętokrzyskich, które wchodzą w skład Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej.Gmina Pawłów położona jest w obrębie zlewni rzeki Świśliny, będącej prawym dopływem Kamiennej.Powierzchnia gminy Pawłów wynosi 13,739 ha łącznie z zalewem Wióry. Gmina Pawłów liczy 35 sołectw. Zamieszkuje ją ok. 15.500 osób, jest typową gminą rolniczą o dużym potencjale produkcyjnym z uwagi na dobre gleby.

 

Wójt Gminy Marek Wojtas

Przewodniczący Rady Gminy Henryk Więcław

 

Gospodarka

W miejscowości Dąbrowa wyodrębniono w północnej jej części  teren, na którym możliwe jest tworzenie podmiotów gospodarczych. Teren określony jest w planie zagospodarowania przestrzennego, jako teren przemysłowy. Zawarty jest w dwóch kompleksach, oznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego symbolem P1 o pow. 41,07 ha oraz P2 o pow. 21,78 ha, o łącznej powierzchni 62,85 ha. Tereny te są własnością mieszkańców.

 

Kultura, turystyka i sport

Życie kulturalne w gminie Pawłów w głównej mierze skupia się wokół Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie (GOKSiR). Od 1998 roku siedzibą Ośrodka jest wybudowany wówczas budynek znajdujący się pod adresem Pawłów 45.

Od 2011 roku w dyspozycji GOKSiR znajduje się świetlica środowiskowa umiejscowiona nad budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłowie. Świetlica posiada dużą salę konferencyjną, gdzie odbywają się: sesje Rady Gminy w Pawłowie, imprezy kulturalne oraz szkolenia.

W ramach  zadań statutowych GOKSiR prowadzi dwa amatorskie zespoły folklorystyczne. Skupiają one ok. 65-70 członków spośród dzieci i młodzieży z terenu gminy.

Corocznie Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie jest organizatorem największej gminnej imprezy kulturalno-rozrywkowej – Dni Pawłowa.

 

Znani mieszkańcy, ciekawostki z historii

doc. Wanda Pomianowska

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wanda_Pomianowska

 

Osoba do kontaktu

Marek Wojtas (Sekretarz Gminy)

 

Strona główna

http://www.gmina-pawlow.pl

Galeria zdjęć

  • spwz Pawłów
  • spwz Pawłów
  • spwz Pawłów
  • spwz Pawłów
  • spwz Pawłów
  • spwz Pawłów
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!