Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Suchedniów

Miasto i Gmina Suchedniów położone są przy ważnych szlakach drogowych i kolejowym, przy trasie szybkiego ruchu S7, w połowie drogi między Warszawą a Krakowem.


Ogólna powierzchnia Gminy – 75 km² w tym miasto – 59 km². Powierzchnię Gminy w 60% stanowią lasy posiadające status lasów ochronnych, stanowiące fragment najcenniejszego w województwie kompleksu leśnego – pradawnej Puszczy Świętokrzyskiej. Historia Suchedniowa sięga początków XVI w. i związana jest ściśle z górnictwem i przeróbką kopalin. Do rozwoju Suchedniowa przyczynił się Stanisław Staszic, ustanawiając tu Zarząd Zakładów Górniczych Królestwa  Polskiego. On też zaprojektował plan urbanistyczny miejscowości uwzględniający nowatorskie, na owe czasy rozwiązania amerykańskie. Liczba ludności – 10.800; w tym miasto – 8.900.

Władze Gminy:

Burmistrz Miasta i Gminy Tadeusz Bałchanowski

Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Bugała

Gospodarka

Największą firmą w gminie jest Firma KLEEN-TEX Sp. z o.o. – międzynarodowy producent mat gumowych. Firma powstała w 1967 roku w LaGrange w USA; gdzie do dziś mieści się główna siedziba przedsiębiorstwa. Firma słynie z innowacji w dziedzinie mat gumowych; dzięki czemu produkty zdobywają nowe rynki i wyznaczają kierunki rozwoju całego sektora mat gumowych, systemów wycieraczek i dywaników chodnikowych. Firma oferuje swoje produkty w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Edukacja

Gmina Suchedniów jest organem prowadzącym dla przedszkola, 3 szkół podstawowych, gimnazjum i zespołu szkół, w ramach którego funkcjonuje technikum, zasadnicza szkoła zawodowa, uzupełniające technikum i liceum ogólnokształcące dla dorosłych. Szkoły ponadgimnazjalne kształcą w zawodach: technik hotelarstwa, technik usług fryzjerskich, technik organizacji usług gastronomicznych, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz: kucharz, piekarz, cukiernik, mechanik, elektromechanik, lakiernik, blacharz samochodowy.

Do wszystkich placówek  uczęszcza łącznie 1.158 uczniów.

Organizacje pozarządowe

Na terenie Gminy funkcjonuje 23 organizacje pozarządowe; z czego 8 w zakresie kultury fizycznej; pozostałe działają w sferze kultury i ochrony dziedzictwa narodowego; zdrowia i polityki społecznej

Kultura, turystyka i sport

Urozmaicony krajobraz, położenie w otulinie parków krajobrazowych, obfitujących w rezerwaty i pomniki przyrody sprawiają, że jest to świetne  miejsce do wypoczynku i aktywnego poznawania przyrody i pamiątek przeszłości. W centrum miasta znajduje się pełny wspaniałych okazów ryb zbiornik wodny o charakterze rekreacyjnym z „ptasią wyspą” pośrodku. Przy zbiorniku mieści się Ośrodek Sportu i Rekreacji – kemping140*** - wielokrotny laureat konkursu Polskiej Federacji Kempingu i Karawaningu „Mister Camping”, posiadający również zagraniczne rekomendacje. Zapewnia on warunki miłośnikom każdej formy wypoczynku, turystyki i sportu (link www.camping140.pl). Kolejny zbiornik rekreacyjny znajduje się na terenie sołectwa Mostki. Turystów czeka tu plaża, wypożyczalnia sprzętu pływającego i inne atrakcje.

W Suchedniowie znajduje się nowoczesna wielofunkcyjna Hala Sportowo-Rehabilitacyjna link www.halasuchedniow.prv.pl). W bezpośrednim sąsiedztwie położony jest stadion sportowy, tory łucznicze oraz boiska treningowe, co sprawiło, że powstał tu kompleks sportowy idealny do organizacji obozów i zgrupowań.

Przez Gminę przebiega szereg oznakowanych szlaków turystycznych (piesze, rowerowe, konny).

MICHNIÓW – wieś spacyfikowana w 1943 r. przez wojska niemieckie; stał się symbolem męczeństwa i ofiar ponad 800 polskich wsi. Powstał tu Pomnik Mauzoleum Wsi Polskiej. Powstaje tu również Sanktuarium Męczeństwa Wsi Polskiej (link www.martyrologiawsipolskiej.pl)..

W Suchedniowie działa Suchedniowski Ośrodek Kultury KUŹNICA, który realizuje zadania w zakresie upowszechniania, tworzenia i ochrony kultury (link www.kuznica-suchedniow.pl). W ramach Ośrodka działa Wiejski Dom Kultury w Mostkach oraz Centrum Kształceniowo – Integracyjne w Michniowie.

W Suchedniowie znajduje się kilka ciekawych zabytków, wpisanych de rejestru obiektów zabytkowych:

- Zespół Kościoła parafialnego pw. Św. Andrzeja (pierwotnie ośmioboczna, nakryta kopułą kaplica 1758 r.- wczesnobarokowy ołtarz

- dworek modrzewiowy tzw. „kałamarzyk” – poł. XVIII w.

- dworek drewniany – obecnie siedziba Zgromadzenia Sióstr Imienia Jezus – 1870 r.

- 59 zabytkowych nagrobków z XIX i XX w. na cmentarzu parafialnym w Suchedniowie

- pozostałości zakładu wielkopiecowego w Mostkach (figura Św. Floriana, budynek Wiejskiego Domu Kultury).

Zawarta została umowa o partnerskiej współpracy w zakresie kultury w dniu 1.X.1996 roku pomiędzy Fundacją - Pomnik Mauzoleum w Michniowie a Museum w Seelower Hohen w Seelow (Niemcy).

 

Osoby do kontaktu

Stanisław Kania  (Zastępca Burmistrza ;jęz. niemiecki)

Magdalena Przyjemska (Inspektor; jęz. angielski)

www.suchedniow.pl/

Galeria zdjęć

  • spwz Suchedniów
  • spwz Suchedniów
  • spwz Suchedniów
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!