Szukaj ...

 • w kategorii
 • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Raków

Gmina Raków położona jest w południowej części powiatu kieleckiego.


Zajmuje obszar o powierzchni 195 km2 (19552 ha) - z czego 42% stanowią użytki rolne, a 54% stanowią lasy. Gminę tworzy 28 wsi sołeckich zamieszkanych przez 5902 osoby. Gmina Raków od północnego-wschodu graniczy z gminą Łagów, od północnego-zachodu z gminą Daleszyce, od zachodu z gminą Pierzchnica, od południa i południowego-wschodu z gminami: Szydłów, Staszów i Bogoria w powiecie staszowskim. Obszar gminy wchodzi w skład dwóch mezoregionów - Pogórza Szydłowskiego i Gór Świętokrzyskich. Przez centralną część gminy przepływa rzeka Czarna.

 

Wójt Alina Siwonia

 

Gospodarka

Przeważającą większość pod względem rodzaju wykonywanej działalności stanowią: handel detaliczny i usługi. W gminie funkcjonują także gospodarstwa agroturystyczne oferujące usługi na wysokim poziomie.

Wynikiem aktywności mieszkańców z terenu gminy jest działalność organizacji społecznych. Samodzielne organizowanie się społeczności lokalnych celem realizacji określonych zadań i zamierzeń jest przykładem oddolnego tworzenia się struktur typowych dla społeczeństwa obywatelskiego.

 

Organizacje pozarządowe

 • Gminne Towarzystwo Sportowe w Rakowie
 • Gminny Uczniowski Ludowy Klub Sportowy ,,Madej” w Ociesękach
 • Rakowskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne ,,Źródło”
 • Stowarzyszenie Agroturystyczne ,,Dolina Czarnej”
 • Stowarzyszenie Dolina Piastowska ,,Wrębów” w Rembowie
 • Stowarzyszenia Aktywne Serca w Rakowie
 • Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Rakowskiej

oraz Ochotnicze Straże Pożarne i Koła Gospodyń Wiejskich.

 

Kultura, turystyka i sport

Działalność kulturalna gminy ukierunkowana jest w znacznej mierze na promowanie walorów historycznych regionu, ukazywaniu bogactwa lokalnego dziedzictwa kulturowego, kultywowaniu wciąż żywych w naszym regionie tradycji, zwyczajów, obyczajów i obrzędów, a także kształtowaniu patriotyzmu lokalnego. Wyraża się to m. in. poprzez organizowanie folklorystycznych imprez środowiskowych oraz obchodów rocznic upamiętniających ważne dla historii lokalnej wydarzenia. Gminna oferta kulturalno-edukacyjna w ciągu ostatnich kilku lat znacznie się rozwinęła i są przesłanki (m. in. rosnąca aktywność społeczna mieszkańców, powstawanie oddolnych inicjatyw społecznych, stabilne i aktywne funkcjonowanie wcześniej powstałych stowarzyszeń i organizacji, zacieśniająca się współpraca pomiędzy podmiotami życia społecznego) pozwalające sądzić, że ta pozytywna tendencja się utrzyma.

Gmina stanowi wspaniały teren do rozwoju form turystyki, rekreacji i aktywnego wypoczynku. Naturalnym obiektem do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych i motorowodnych jest zbiornik wodny Chańcza.

 

Zrealizowane projekty międzynarodowe

 • „Extra activities in Raków and Zdikov communes” – projekt realizowany w latach 2010-2012 mający na celu: rozszerzenie oferty zajęć dodatkowych; promocję zdrowego stylu życia; porównanie organizacji zajęć dodatkowych w gminach Raków i Zdikov; porównanie systemów edukacyjnych w krajach partnerskich.
 • „The same as we are” – projekt realizowany w latach 2013-2015 mający na celu: tworzenie warunków włączenia dzieci niepełnosprawnych jako indywidualnych osób i jako grup w tok normalnego życia i korzystania przez nich z ogólnodostępnej infrastruktury społecznej i form życia społecznego.

 

Osoby do kontaktu

Dariusz Jóźwik (Inspektor, tel. +48 41 35 35 018, d.jozwik@rakow.pl, j. angielski)

Sławomir Stanek (Informatyk, tel. +48 41 35 35 018, s.stanek@rakow.pl, j. angielski)

www.rakow.pl

Galeria zdjęć

 • spwz Raków
 • spwz Raków
 • spwz Raków
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!