Szukaj ...

 • w kategorii
 • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Sandomierz

Sandomierz jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, malowniczo położonym na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich.


Sandomierz należy do najstarszych i najważniejszych historycznie miast Polski. Świadczy o tym niezliczona ilość doskonale zachowanych zabytków. Do najważniejszych należą: Ratusz, Brama Opatowska, Bazylika Katedralna, Zamek, Collegium Gostomianum, Bazylika Katedralna oraz kościół św. Jakuba. Zespół urbanistyczno-architektoniczno-krajobrazowy Sandomierza należy do trwałego dziedzictwa  zarówno narodowej, jak i europejskiej kultury. Sandomierz to również miasto słynące z atrakcji przyrodniczych. W granicach miasta znajduje się rezerwat geologiczno-przyrodniczy „Góry Pieprzowe”. Jest to najstarszy górotwór na terenie Polski i jeden z najstarszych w Europie. Dodatkowo na terenie miasta znajdują się liczne lessowe wąwozy, z najpiękniejszym Wąwozem Królowej Jadwigi.  Sandomierz to nie tylko rzadkiej urody zabytki i niezwykłe wytwory przyrody, ale również rozwijające się, liczące około 25 tys. mieszkańców miasto o powierzchni 28,8 km², ważny ośrodek turystyczny, kulturalny i gospodarczy regionu.

 

Burmistrz Miasta Marek Bronkowski

I Zastępca Burmistrza Ewa Kondek Ewa Kondek

II Zastępca Burmistrza Marek Bronkowski

Przewodniczący Rady Miasta Marceli Czerwiński

 

Gospodarka

W strukturze gospodarczej Sandomierza dominuje produkcja szkła nowoczesną metodą float oraz przemysł rolno-spożywczy. Dogodne warunki sprawiły, że powstało wiele przedsięwzięć z udziałem kapitału zagranicznego. Do największych należą Pilkington Polska – producent szkła float, Pilkington Automotive – producent szyb samochodowych, międzynarodowa firma transportowa Nijman Zeetank oraz wytwórnia pasz Dossche Poland.

W niemal całym regionie sandomierskim zarówno łagodny klimat, jak i warunki glebowe stwarzają najlepsze z możliwych warunki do rozwoju produkcji sadowniczej i ogrodniczej. Te uwarunkowania sprawiły, ze z powodzeniem działa w Sandomierzu największa giełda w rejonie Polski południowo-wschodniej - Sandomierski Ogrodniczy Rynek Hurtowy. Wpływa ona korzystnie na rozwój ekonomiczno-gospodarczy miasta.

 

Edukacja

Nadwiślański gród posiada szeroką ofertę edukacyjną – od przedszkoli po wyższe uczelnie.

Na terenie miasta Sandomierza działają następujące Szkoły Podstawowe:

 1. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika
 2. Szkoła Podstawowa nr 2
 3. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej
 4. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jarosława Iwaszkiewicza

Na terenie miasta Sandomierza działają następujące Gimnazja:

 1. Gimnazjum nr 1 im. Jana Długosza
 2. Gimnazjum nr 2 im. 2 Pułku Piechoty Legionów
 3. Gimnazjum Katolickie im. Św. Jadwigi Królowej

Na terenie miasta Sandomierza działają następujące Szkoły Ponadgimnazjalne:

 1. I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum
 2. II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
 3. Liceum Katolickie im. Św. Jadwigi Królowej
 4. Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych im. E. Kwiatkowskiego
 5. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej
 6. Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Komisji Edukacji Narodowej
 7. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. prof. Z. Strzeleckiego

Na terenie miasta Sandomierza działają następujące uczelnie wyższe:

 1. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sandomierzu
 2. Wyższe Seminarium Duchowne
 3. Instytut Teologiczny
 4. 4Wyższa Szkoła Humanistyczno-Przyrodnicza

 

Organizacje pozarządowe, jednostki otoczenia biznesu

Na terenie miasta Sandomierza w ramach otoczenia biznesu działają: ośrodki przedsiębiorczości, ośrodki innowacji i instytucje finansowe.

 

Ośrodki przedsiębiorczości:

- Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej,

- Fundacja „Fundusz Lokalny SMK”,

- Sandomierskie Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego,

- Lokalna Organizacja Turystyczna – Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej.

 

Ośrodki innowacji:

- Towarzystwo Naukowe Sandomierskie,

- Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej,

- Stowarzyszenie Partnerstwa Miast „Pomost”.

 

Instytucje finansowe:

- Fundacja Sandomierska,

- Fundusz Pożyczkowy OPiWP.

 

Kultura, turystyka i sport

Sandomierz stanowi ważny ośrodek turystyczno-kulturalny południowo-wschodniej Polski. Włodarze miasta stale podejmują działania mające na celu podniesienie jakości życia mieszkańców oraz zwiększanie atrakcyjności turystycznej Sandomierza. W związku z tym Sandomierz nieprzerwanie rozwija infrastrukturę sportową i rekreacyjną. Do najważniejszych obiektów sportowych należy zaliczyć: Zespół Basenów Krytych „Błękitna Fala”, Miejski Stadion Sportowy, Halę Widowiskowo-Sportową, boiska wielofunkcyjne przy szkołach podstawowych i gimnazjach oraz skate-parki.

Dzięki konsekwencji w realizacji różnorodnych przedsięwzięć, działań i akcji promocyjnych Sandomierz jest miastem niezwykle popularnym, odwiedzanym przez liczne rzesze turystów. Sandomierz posiada szerokie możliwości zakwaterowania – hotele na różnym poziomie cenowym, motele, obiekty noclegowe, kwatery prywatne oraz gospodarstwa agroturystyczne.

Do najważniejszych i najprężniej działających w Sandomierzu instytucji kultury należy zaliczyć: Sandomierskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Muzeum Diecezjalne, Biuro Wystaw Artystycznych, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Dom Pracy Twórczej.

Piękno Sandomierza można podziwiać na małym ekranie, bowiem akcja niezwykle popularnego serialu „Ojciec Mateusz”, rozgrywa się w wyjątkowej urody zakątkach nadwiślańskiego grodu.

Linki www:

http://sandomierz.travel

www.mosir.sandomierz.pl

www.esceka.pl

 

Współpraca międzynarodowa

Sandomierz dynamicznie rozwija współpracę z oficjalnymi miastami partnerskimi: Emmendingen w Niemczech, Newark-on-Trent w Wielkiej Brytanii, Ostrogiem na Ukrainie oraz Volterrą we Włoszech. W szczególności rozwijane są następujące obszary współpracy:

-  edukacja dzieci i młodzieży, wymiana młodzieży,

- sport i rekreacja,

- ochrona zdrowia i pomoc społeczna,

- promocja turystyczna.

Poza wymienionymi formami współpracy ma miejsce wiele działań o charakterze lokalnym – szkoły współpracują z partnerami międzynarodowymi w programach Comenius czy korzystają ze wsparcia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Co roku praktykę w Urzędzie Miejskim w Sandomierzu odbywa praktykanta z Emmendingen i odwrotnie. Sandomierzanie biorą udział w letnim kursie językowym na Uniwersytecie we Freiburgu dzięki sponsorom z miasta partnerskiego.

 

Znani mieszkańcy, ciekawostki z historii

Najbardziej znane postacie związane z Sandomierzem to:

 • postacie z dziejów Polski - Wincenty Kadłubek (historyk), Zbigniew Oleśnicki (kardynał), Mikołaj Gomółka (kompozytor),
 • postacie współczesne – Aleksander Patkowski (podróżnik, społecznik), Adam Bień (polityk), Jarosław Iwaszkiewicz (pisarz), Wiesław Myśliwski (pisarz), Karol Bielecki (sportowiec), Jerzy Stępień (prawnik).

Sandomierz nazywany jest "Małym Rzymem". Rzym - jak również Sandomierz -  leży na siedmiu wzgórzach. Pod miastami ciągną się podziemne labirynty: w Rzymie - katakumby, natomiast w Sandomierzu - dawne piwnice kupieckie i legendarne lochy. Oba miasta mogą poszczycić się równie burzliwą i piękną historią.

W czasie badań archeologicznych przeprowadzonych w 1962 roku w pobliżu kościoła św. Jakuba znaleziono w odkopanej ziemiance szachy z XI lub XII wieku. Wykonane są z rogu jelenia. Wysokość pionków i figur nie przekracza 2,5 cm. Do pełnego kompletu brakuje tylko trzech pionków. Szachy sandomierskie należą do najstarszych w Europie.

W oszklonej trumnie, w kryptach kościoła św. Józefa spoczywa znakomicie zachowane ciało Teresy Izabeli Morsztynówny. Była to sandomierska wojewodzianka. Słynęła z pobożności i urody. Uczyniwszy w dzieciństwie ślub czystości nie poddała się presji rodziców swatających jej znakomitych kawalerów. Zmarła w opinii świętości w 1698 roku.

 

Osoba do kontaktu

Jan Hajduk (janhajduk@gmail.com)

 

Strona Główna

www.sandomierz.pl


Tadeusz Bałchanowski – Burmistrz Miasta i Gminy

Eugeniusz Bugała - Przewodniczący Rady Miejskiej

 

Galeria zdjęć

 • spwz Sandomierz
 • spwz Sandomierz
 • spwzSandomierz
 • spwz Sandomierz
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!