Szukaj ...

 • w kategorii
 • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Nowa Słupia

Gmina Nowa Słupia położona jest w centralnej części woj. świętokrzyskiego,a jej siedziba znajduje sięw odległości 36 km od stolicy województwa,Kielc.


W jej skład wchodzi 20 sołectw. Zamieszkuje ją ponad 10000 ludzi.Jej powierzchnia wynosi 8600 ha z czego lasy zajmują 2700 ha. Gleby w większości są urodzajne związane z lessami.

Gmina położona jest na obszarze krainy Gór Świętokrzyskich. Obejmujeczęściowo tereny trzech pasm górskich: Łysogórskiego, Jeleniewskiego i Klonowskiego (jego wsch. część zwana jest też pasmem Pokrzywiańskim). Na jej terenie leży drugi pod względem wysokości szczyt w Górach Świetokrzyskich, o wys. 595 m n.p.m. noszący trzy nazwy: Łysiec, Łysa Góra, Święty Krzyż oraz czwarty szczyt o wys. 531 m n.p.m. – Góra Jeleniowska.Tereny gminy w całości zostały objęte ochroną prawną w Świętokrzyskim Parku Narodowym i Jeleniowskim Parku Krajobrazowym (wraz z ich otulinami). Warto podkreślić, że utworzono tu trzy enklawy (terenypoza zwartym obszarem) ŚPN – las „Serwis Dąbrowa”, „Góra Chełmowa”i „Skarpa Zapusty”, w pobliżu Osiedla Rudki. Poza Parkiem najcenniejsze obszary chronione są w rezerwactach przyrody: „Góra Jeleniowska” i „Wąwóz w Skałach”.

 

Wójt Gminy Andrzej Gąsior

 

Gospodarka

Na terenie gminy działa ok.380 podmiotów gospodarczych.

 

Edukacja

Na terenie gminy funkcjonuje 8 szkół podstawowych, 3 gimnazja oraz 1 liceum zawodowe.

 

Kultura, turystyka i sport

Gmina Nowa Słupia to obszar o wybitnych walorach kulturowych, przyrodniczych, którego historia i praca pokoleń uczyniła Perłą Ziemi Świętokrzyskiej. Właśnie unikatowa zjawiskowość ekosystemu Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz bezcenne wartości dziedzictwa kulturowego tworzą niepowtarzalny klimat do pobytu w naszej gminie.

Gmina Nowa Słupia to swoiste „miejsce mocy”. Za sprawą przechowywanych w klasztorze na Świętym Krzyżu Relikwii Drzewa Krzyża Świętego pielgrzymi od stuleci podążają tym samym historycznym traktem, którym 600 lat temu wędrował król Władysław Jagiełło z Nowej Słupi do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Turyści zaś coraz liczniej przemierzający świętokrzyskie szlaki odnajdują tu prawdziwy spokój i wyciszenie.

Liczne wydarzenia kulturalne, koncerty kameralne i historyczne pokazy plenerowe, wspaniale uzupełniają bogatą ofertę turystyczną. Festyn archeologiczny „Dymarki Świętokrzyskie” organizowany od 1967roku znany z wytopu żelaza metodą sprzed 2000 lat wzbogacił się o nową infrastrukturę, Centrum Kulturowo – Archeologiczne, gdzie będziemy mogli przenieść się w czasy pierwszych Słowian lub obejrzeć rekonstrukcję rzymskich warsztatów rzemieślniczych.

Gmina Nowa Słupia dbając o aktywną formułę uprawiania turystyki oferuje turystom trasy rowerowe, szlaki turystyczne, odpoczynek w kompleksie rekreacyjno-sportowym w Baszowicach. Oddaje także do dyspozycji mieszkańców i gości nowoczesną halę sportową w Nowej Słupi i zespół boisk w Rudkach.

 

Współpraca międzynarodowa

Oficjalna współpraca międzynarodowa z:

 • XX Dzielnicą Budapesztu
 • Miastem Csengele

Obszary współpracy :  kultura, turystyka, ochrona środowiska, sprawy społeczne, edukacja i współpraca młodzieży, sport, kontakty gospodarcze.

Realizacja międzynarodowych programów edukacyjnych „Comenius” (,,Let’s Meet Where Our Coltures Meet’’) realizowanych ze szkołami z Grecji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Włoch, Portugali, Chorwacji, Hiszpanii, Litwy, Francji.

 

Znani mieszkańcy, ciekawostki z historii

Nowa Słupia posiada bardzo starą metrykę. Początki osadnictwa na tym terenie sięgają bowiem II wieku przed Chrystusem i związane są z silnie rozwijającym się wówczas na tym terenie hutnictwem żelaza. O intensywnym rozwoju osadnictwa wczesnośredniowiecznego na tym obszarze, świadczy wzniesienie imponującej budowli, jakim był wał kultowy na Łysej Górze, zwanej Łyścem, którego fragmenty są widoczne do dnia dzisiejszego. Istnieje także wiele legend nawiązujących do powstania już na początku IX wieku na szczycie owej góry, ośrodka kultu religijnego. Średniowieczni kronikarze często porównywali położenie Łysej Góry do Jerozolimskiej Kalwarii, co wskazuje na olbrzymią rolę tego ponadregionalnego ośrodka religijnego. W ok. 300 roku n.e. w kręgu wpływów celtyckich (lateńskich), lub wg innych interpretacji – między VII a IX w.n.e., powstał tu ośrodek sakralny otoczony kręgiem kamiennym zwanym „kręgiem kultowym”, o obwodzie ok.2 km. Wał ten zbudowano z dużych kamieni. Istnieje wiele legend, związanych z Łysą Górą, mówiących o czci oddawanej bóstwom.

 

Polecane

Dymarki Świętokrzyskie

www.dymarki.pl

Dymarki są połączeniem historii i współczesności. Jawią się wspaniałą okazją do zapoznania się nie tylko ze starożytnymi metodami wytopu żelaza, do poznania folkloru świętokrzyskiego, ale także są sprzyjającą okolicznością do aktywnego wypoczynku, w malowniczej scenerii u podnóża Łysej Góry.

Corocznie Gmina Nowa Słupia przygotowuje dla turystów i mieszkańców okolic moc atrakcji. Na festynie można podziwiać a także nabyć wyroby rękodzielników : malarzy, rzeźbiarzy i garncarzy oraz innych twórców ludowych. Dla zmotoryzowanych na terenie Nowej Słupi organizuje się bezpieczne parkingi.

Każdego roku "Dymarki Świętokrzyskie" jako impreza o ugruntowanej renomie i tradycji pokoleń przyciąga zawsze tysiące turystów, którzy wyjeżdżają z bagażem niezapomnianych wrażeń.

Na podróżnych czeka dobrze zorganizowana baza noclegowa: hotele oraz gospodarstwa agroturystyczne.

 

Warto zobaczyć na  Świętym Krzyżu

 • Kościół z barokowymi fasadami
 • Muzeum Misyjne Ojców Oblatów
 • Kryptę grobową Jeremiego Wiśniowieckiego
 • Kaplicę Oleśnickich
 • Muzeum Przyrodniczo-Leśne
 • Gołoborza – platforma widokowa
 • Polany podszczytowe tzw. Bielnik
 • Cmentarz Żołnierzy Radzieckich – 6 tysięcy żołnierzy

Warto zobaczyć  w Nowej Słupi

 • Centrum Kulturowo-Archeologiczne
 • Kościół późnobarokowy
 • Dom Opatów Świętokrzyskich „Opatówka”
 • Muzeum Starożytnego Hutnictwa
 • Posąg starożytnego Emeryka
 • Przedwojenne schronisko młodzieżowe

 

Osoby do kontaktu

Mariusz Trepka  (urzad@nowaslupia.pl)

Piotr Sepioło (jęz. angielski; gok@dymarki.pl)

www.nowaslupia.pl/

Galeria zdjęć

 • spwz Nowa Słupia
 • spwz Nowa Słupia
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!