Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Strawczyn

Gmina Strawczyn leży w centralnej części województwa świętokrzyskiego (20 km na północny zachód od Kielc) i obejmuje północno- zachodnią część Gór świętokrzyskich. Należy do jednych z bardziej atrakcyjnych turystycznie rejonów okolic Kielc.


 

Obszar gminy wynosi 8 626 hektarów, w jej skład wchodzi 12 sołectw. Północna część ziemi strawczyńskiej leży w obrębie Suchedniowsko- Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny. Łączna powierzchnia terenów objętych ochroną stanowi ok. 73% powierzchni gminy.Stan ludności na 15 października 2013 r.  to 10 324 (zameldowani na stałe) oraz 97 osób zameldowanych czasowo.

Silnym bodźcem do tworzenia miejsc pracy jest atrakcyjność gminy dla inwestorów i przedsiębiorców z zewnątrz. Elementy tej atrakcyjności to: odpowiednia infrastruktura drogowa, wodno-kanalizacyjna, dostarczanie terenów uzbrojonych pod inwestycje, bliskie położenie od Kielc.

Z prowadzonych przez urząd rejestrów wynika, że na terenie gminy prężnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Osoby chętnie osiedlają się właśnie na naszym terenie. Z migracją osób wiąże się często przeniesienie działalności gospodarczej właśnie do Gminy Strawczyn. Na terenie gminy na dzień 15.10.2013 r. działa 523przedsiębiorców.

Do końca 2013 r. obowiązuje również Uchwała Rady Gminy z 10 listopada 2010 r. na mocy której przedsiębiorcom udzielana jest pomoc regionalna na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nowa inwestycją w formie zwolnienia od podatku od nieruchomości. (pełna treść dostępna na www.strawczyn.4bip.pl).Na stronie urzędu dostępna jest oferta inwestycyjna oraz plany m.z.p.

 

Wójt Gminy Tadeusz Tkaczyk

Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Zdyb

 

Edukacja

W zakresie edukacji na terenie Gminy Strawczyn funkcjonuje 8 placówek oświatowych, których organem prowadzącym jest Gmina Strawczyn. W roku szkolnym 2013/14 uczęszcza do nich łącznie 1258 uczniów. Każda placówka jest w miarę potrzeb modernizowana, a dyrektorzy dbają o odpowiedni rozwój psychospołeczny uczęszczających tam uczniów.

Gmina wspólnie ze szkołami realizuje unijne projekty w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dążąc tym samym do wyrównywania różnic edukacyjnych.

Na terenie gminy działa wiele organizacji pozarządowych (wykaz na stronie internetowej). Współpraca gminy z organizacjami pozarządowymi określa Roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi. Biorą one czynny udział w życiu gminy.

 

Organizacje pozarządowe, jednostki otoczenia biznesu

W 2007 roku Wójt Gminy powołał w charakterze swojego pełnomocnika osobę, która współpracuje z sektorem NGO.  Pracownik udziela informacji o dostępnych środkach dla organizacji pozarządowych, pomaga tworzyć wnioski o dofinansowanie i rozliczać projekty oraz niesie pomoc w procesie rejestracji nowych organizacji.  Dzięki temu, stowarzyszenia z terenu gminy działają prężnie i mają coraz większe znaczenie w społeczeństwie.

 

Kultura, turystyka i sport

Zachęcamy serdecznie wszystkich do korzystania z usług rekreacyjnych, które oferuje Centrum Sportowo - Rekreacyjne  OLIMPIC w Strawczynku. To atrakcyjne miejsce, sprzyjające wszechstronnej rekreacji. Obiekty wchodzące w skład kompleksu umożliwiają  organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz zgrupowań sportowych. Swoją ofertą obejmuje basen kryty z sauną, salonem masażu i solarium, kręgielnią, kawiarnią, sztuczną rzeką, pomieszczeniami do uprawiania aerobiku i siłownią a także stadion piłkarski, bieżnię lekkoatletyczną, boiska  treningowe i kort tenisowy.Więcej o kompleksie na www.olimpicstrawczyn.pl

Zapraszamy również  do odwiedzenia  zalewu w Strawczynie tętniącego życiem szczególnie latem. Plaża, promenada, ze ścieżką spacerowo-kołową wokół zbiornika, plac zabaw dla dzieci, miejsca do grillowania dają swobodę w doborze formy odpoczynku.

Poza tym obszar Gminy Strawczyn to wymarzone miejsce dla miłośników dwóch kółek. 36-cio kilometrowy szlak  oferuje idealne warunki dla rowerzystów a jego uwieńczeniem jest taras widokowy  na szczycie Górze Sieniawskiej.  Z wysokości 449 m.n.p.m. rozpościera  się przepiękny widok na Padół Strawczyński oraz okoliczne gminy. Ogromna ilość dróg asfaltowych, polnych, bocznych czy leśnych dróżek i ścieżek, prowadzi przez przepiękne zakątki przyrody oraz miejsca zabytkowe. Trasa dostępna na tronie www.strawczyn.pl

Zwiedzać gminę można idąc również pieszym szlakiem czarnym lub czerwony im. E. Massalskiego, szlakiem literackim bądź jeździeckim z bazą w Oblęgorku.  Na terenie Gminy Strawczyn funkcjonują nowo powstałe hotele, restauracje, kawiarnie oraz gospodarstwa agroturystyczne. Obiekty dostosowane są do potrzeb gości.

 

Wspópraca międzynarodowa

  • Na szczególną uwagę zasługuje wieloletnia współpraca z gminą niemiecką Falkenstein Vogtland. Nasza współpraca sięga początku 2000r. (forma oficjalna – umowa). Spotkania dotyczą rożnych sfer począwszy od pozyskiwania środków z UE po problemy społeczne, które cały czas dotykają lokalną społeczność.
  • Ponadto Gmina Strawczyn ma nawiązaną współpracę z drugą gminą niemiecką – Piethen. Współpraca ta opiera się na wspólnym realizowanym projekcie w ramach programu Comenius Regio. Obie gminy badają różnice i podobieństwa w działalności oświatowej w swoich lokalnych kręgach. (forma oficjalna – umowa)
  • W roku 2011 gmina Strawczyn nawiązała współpracę z gminą Chodorów na Ukrainie. Współpraca obejmuje wymianę doświadczeń i pomoc na kilku płaszczyznach w tym w sferze gospodarczej, społecznej, administracyjnej, technicznej, oświatowej, naukowej i kulturalnej zmierzającej do podtrzymania i rozwoju stosunków między władzami i społecznościami gmin. (umowa)

Nawiązana współpraca sprzyja umocnieniu więzi pomiędzy Polską, a partnerai zagranicznymi. Bezpośrednie kontakty obywateli i społeczności jak i instytucjii organizacji społecznych służą rozwojowi społecznemu i gospodarczemu.

Oprócz gmin niemieckich Gmina Strawczyn nawiązała współpracę z Chinami podczas jednej z wizyt. W maju br. Strawczyn gościł delegację z  Chin z miasta Taizhou z prowincji Zhejiang(forma nieoficjalna).

Gmina Strawczyn poprzez realizację wielu projektów Comenius Regio nawiązała współpracę z wieloma europejskimi państwami. Zespół Placówek Oświatowych w Strawczynie współpracuje ze szkołami europejskimi z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Francji, Włoch i Danii w ramach programu uczenia się przez całe życie – Comenius.  Dwa projekty Pierwszy o nazwie „Nasze miejsce w kosmosie”, drugi projekt „Eko - Życie”, realizowany od ubiegłego roku szkolnego, angażuje uczniów gimnazjum w realizowaniu tematyki dotyczącej troski o środowisko naturalne.

Gimnazjum nr 3 w Promniku uzyskało akceptację Agencji Narodowej FRSE na realizację projektu „Our History – Our Pride and Strength” w ramach programu Comenius. Należy podkreślić, iż jest to już czwarty międzynarodowy projekt, w którym uczestniczy ZPO w Promniku. Przez dwa lata uczniowie i nauczyciele będą współpracować ze szkołami partnerskimi z Wielkiej Brytanii (St Paul’s Catholic School w Leicester) i Turcji (Kilis). W ramach tego projektu uczniowie poznają historię oraz obyczaje swoich narodów.

 

Osoba do kontaktu

Anna Gad  (Podinspektor, 41 30 38 002 wew. 62; anna.gad@strawczyn.pl)

Galeria zdjęć

  • spwz Strawczyn
  • spwz Strawczyn
  • spwz Strawczyn
  • spwz Strawczyn
  • spwz Strawczyn
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!