Szukaj ...

 • w kategorii
 • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Bliżyn

Gmina Bliżyn leży w północnej części województwa świętokrzyskiego, w połowie drogi między Warszawą a Krakowem.


Zajmuje powierzchnię 141 km2 z czego ok. 70% zajmują lasy a wśród nich rezerwaty przyrody: „Świnia Góra”, „Dalejów”, „Ciechostowice”. Gmina Bliżyn znajduje się w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz zalicza się do sfery ochronnej Suchedniowsko – Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Gmina zamieszkuje ok.  8.500 osób i podzielona jest na 23 sołectwa.  Przez gminę przebiega droga krajowa nr 42 Końskie – Rudnik. Dojazd do poszczególnych sołectw stanowią drogi powiatowe i gminne.

Na terenie gminy brak jest dużych zakładów przemysłowych. Główne dziedziny działalności  podmiotów gospodarczych to usługi i handel.

 

Organizacje pozarządowe

Na terenie Gminy Bliżyn działa 16 organizacji pozarządowych. Rada Gminy co roku przyjmuje  program współpracy Gminy Bliżyn z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Organizacje prowadzą działalność pożytku publicznego i animują życie Gminy Bliżyn. Współpraca Gminy i NGO układa się bardzo dobrze. Gmina zleca realizację zadań publicznych organizacjom pozarządowym po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert głównie na wspieranie działań środowisk trzeźwościowych i klubów abstynenckich na rzecz osób uzależnionych oraz organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych;  prowadzenie zajęć rekreacyjno- sportowych dla dzieci objętych programem profilaktycznym w szkołach podstawowych i gimnazjum.

 

Kultura, turystyka i sport

Co roku organizowane są imprezy plenerowe i wydarzenia kulturalne na stałe wpisane kalendarz imprez cyklicznych. „Przystań Bliżyn”, festyn z okazji Dnia Dziecka, Piknik Kawaleryjski,  Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, Sylwester pod Gwiazdami.

Życie kulturalne Gminy Bliżyn skupia się wokół dawnych tradycji wiejskich i kształtowane jest poprzez tradycyjne rzemiosła - tkactwo, garncarstwo. W maleńkiej wsi Rędocin w warsztatach garncarskich można zobaczyć wytwarzane dawną technologią garncarską naczynia. Miejscowi garncarze chętnie witają turystów, chwaląc się tym co potrafią.

W Gminie Bliżyn zespoły działają: Zespół Pieśni i Tańca „SORBIN”, Zespół Ludowy „KUŹNICZANKI”, Zespół Ludowy „SOBÓTKA” oraz solista ludowy Wacław Pejas, którzy popularyzują folklor, miejscowe zwyczaje i tradycje w kraju i zagranicą.

Funkcjonuje Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” gdzie prowadzone są warsztaty tkackie i lekcje muzealne. Tutaj można nauczyć się tkać i zapoznać z procesem obróbki lnu, obejrzeć dawne stroje, sprzęty i narzędzia, nauczyć się jak złożyć krosna, przygotować osnowę i wykonywać tkaniny oraz tkać na ramach i krosnach poziomych. Muzeum znajduje się w Bliżynie ul. Zafabryczna 35 i jest czynne od maja do października. Strona http://domektkaczki.pl/

Przez Gminę przebiegają piesze szlaki turystyczne, rowerowe oraz szlak konny. W wielu sołectwach funkcjonują kompleksy turystyczno-rekreacyjne w skład, którego wchodzi altana z grillem i plac zabaw dla dzieci.

 

Współpraca międzynarodowa

Gminy Bliżyn współpracuje z Gminą Grad ze Słowenii od 2007 roku w dziedzinie kultury, sztuki, oświaty, sportu i turystyki. Rozwijane są programy kontaktów międzyludzkich poprzez wymianę delegacji samorządowych , twórców i zespołów ludowych oraz grup młodzieży.

Gminy Bliżyn współpracuje również z Miastem Wilejka z Białorusi od 2008 roku w dziedzinie historii, kultury, tradycji i obyczajów, oświaty i turystyki. Rozwijane są programy kontaktów międzyludzkich poprzez wymianę delegacji samorządowych, grup twórców ludowych, przedstawicieli organizacji społecznych.

 

Osoby do kontaktu

 • Marzena Jeżewska-Boczek  (Inspektor ds. promocji gminy)
 • Mariusz Walachnia (Wójt Gminy tel. 41/25 41 168, wojt@blizyn.pl)

Galeria zdjęć

 • Bliżyn
 • Bliżyn
 • Bliżyn
 • Bliżyn
 • Bliżyn
 • Bliżyn
 • Bliżyn
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!