Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Powiat Kielecki

Powiat kielecki położony jest w centralnej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje obszar 2 247 km2, co stanowi 19,2% powierzchni województwa, teren ten zamieszkuje według danych z 2012 r. 207 085 osób.


 

W skład powiatu kieleckiego wchodzi 19 gmin, w tym:

  • 4 gminy miejsko- wiejskie: Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce,

  • 15 gmin wiejskich: Bieliny, Górno, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Piekoszów, Pierzchnica, Raków, Sitkówka   Nowiny, Strawczyn i Zagnańsk.

Użytki rolne  stanowią około 58% ogólnej powierzchni powiatu kieleckiego natomiast lasy i grunty leśne  34,3% ogólnej powierzchni.

W produkcji roślinnej przeważa uprawa zbóż, ziemniaków i truskawek. Głównymi kierunkami produkcji zwierzęcej w powiecie są: produkcja mleka, produkcja żywca wieprzowego, wołowego i drobiowego.

Alternatywą dla rolnictwa konwencjonalnego jest rolnictwo ekologiczne. Na terenie powiatu kieleckiego znajduje się 119 gospodarstw ekologicznych.

Powiat kielecki ma charakter przemysłowo-rolniczy o wysokim stopniu koncentracji tradycyjnych działów przemysłu związanych z wydobyciem i przetwórstwem surowców mineralnych oraz produkcją artykułów spożywczych Przemysł rozwinięty jest głównie w gminie Sitkówka-Nowiny, która z powodu licznych zakładów zlokalizowanych na jej terenie, zaliczana jest do najbogatszych w kraju. Duże zasoby różnorodnych kopalin stanowią dobre zaplecze do rozwoju produkcji materiałów budowlanych. Charakterystyczny jest bardzo wyraźny podział na przemysłową centralną część powiatu, otaczającą miasto Kielce i rolniczą pozostałą część. Południowo – wschodnia cześć stanowi zaplecze dla produkcji żywności, w tym ekologicznej.

Malowniczo położony powiat kielecki należy do regionów atrakcyjnych turystycznie. Na jego terenie znajduje się wiele zabytków kultury i przyrody. Największe skupisko zabytków znajduje się w gminach: Chęciny, Chmielnik i Daleszyce. Najliczniejszą grupę zabytków stanowią zabytki sakralne w tym kościoły - 34, zespoły klasztorne - 4, zespoły dworskie – 8 oraz zespoły pałacowe – 5. Atrakcją zarówno dla mieszkańców jak i gości są liczne, niejednokrotnie cykliczne imprezy kulturalne organizowane przez Starostwo Powiatowe oraz gminy powiatu.

Na terenie powiatu znajdują się zbiorniki wodne służące przede wszystkim rekreacji. Na niektórych z nich można uprawiać sporty wodne typu żeglarstwo – zbiornik Chańcza i Cedzyna, dodatkowo na Chańczy sporty motorowodne. Pozostałe zbiorniki to głównie kąpieliska czynne w porze letniej, przyciągajace amatorów wędkarstwa.

Przez teren powiatu kieleckiego przebiega ponad 230 km tras rowerowych, które ułatwiają poznanie atrakcji turystycznych naszego regionu.

Zimą powiat kielecki przyciąga amatorów sportów zimowych, którzy mogą korzystać z istniejących wyciągów narciarskich znajdujących się w miejscowościach Bodzentyn, Górno, Daleszyce, Miedziana Góra.

Ważną rolę dla rozwoju powiatu kieleckiego odgrywa współpraca zagraniczna, jaką powiat kielecki w ramach zawartych umów partnerskich prowadzi z powiatem Vogtland z siedzibą w mieście Plauen (Saksonia) oraz rejonem chmielnickim i winnickim na Ukrainie. Główne obszary współpracy to: oświata, rolnictwo i turystyka, administracja samorządowa, pomoc społeczna, pożarnictwo, zdrowie i ochrona środowiska.

W ramach współpracy z Powiatem Vogtland powiat kielecki, co roku uczestniczy
w Europejskich Targach Rolnych w Plauen. Podczas targów powiat promuje lokalnych artystów i twórczość ludową oraz wyroby lokalnych producentów. Szkoły obu powiatów realizują wspólne programy edukacyjne.

zrealizowane projekty miedzynarodowe:

„Praktyki zawodowe kluczem do sukcesu - Start Your Future Today”

Głównym celem odbywania praktyk za granicą jest  poznanie standardów europejskich i zasad dobrej organizacji pracy we włoskich hotelach,  nowoczesnych technologii i europejskich norm jakości. Ważnym aspektem jest również rozwijanie kompetencji i umiejętności zawodowych w zakresie: pracy recepcji, obsługi gości hotelowych, organizacji pobytu gości w obiektach noclegowych,  zwiększenie szans zatrudnienia na regionalnym i europejskim rynku pracy, poprzez uzyskanie certyfikatów potwierdzających nabyte umiejętności zawodowe.

"National Identity in Europe" – Tożsamość narodowa w Europie

Celem  projektu jest poznanie  dziedzictwa kulturowego miast partnerskich, prezentacja  własnego miasta i regionu, praca  z wykorzystaniem nowych technik informacji  i komunikacji, doskonalenie  znajomości języków obcych jak również  zwiększenie motywacji do ich uczenia, promocja  kraju i szkoły w kraju partnerskim, wzmocnienie  poczucia tożsamości narodowej i odpowiedzialności  za region i kraj.

władze Powiatu:

Zdzisław Wrzałka Starosta Kielecki

Zenon Janus Wicestarosta Kielecki

osoby do kontaktu:

Bożena Gumułka - Naczelnik Wydziału Rozwoju, tel. 41 342 17 75; gumulka.b@powiat.kielce.pl

Marta Kumor - Podinspektor Wydział Rozwoju, tel. 41 342 10 50; kumor.marta@powiat.kielce.pl, język obcy: angielski

 

Galeria zdjęć

  • Powiat kielecki SPWZ
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!