Szukaj ...

 • w kategorii
 • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Powiat Staszowski

Powiat staszowski leży w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego. Zajmuje powierzchnię 926 km2 i liczy 74 176 mieszkańców.


W jego skład wchodzi osiem jednostek samorządowych: 3 miasta i gminy oraz 5 gmin. Od szeregu stuleci był to region typowo rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych i manufakturach. Ziemia staszowska, będąca w przeszłości we władaniu najzamożniejszych rodów magnackich, posiada liczne pamiątki historyczne o bezcennej wartości.

Dynamiczny rozwój ziemi staszowskiej, rozpoczął się początkiem lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, z chwilą rozpoczęcia wydobycia siarki w Grzybowie. W 1971 roku, zapadła decyzja o budowie Elektrowni w Połańcu. Obecnie największym zakładem pracy są Huty Szkła Gospodarczego, zatrudniające około 2000 osób. Średnich i małych zakładów pracy jest blisko 3000, głównie z branży: budowlanej, handlowej, motoryzacyjnej i usługowej. Na terenie powiatu funkcjonują: „Staszowska Podstrefa” TSSE ,,Euro-Park Wisłosan” i „Obszar Inwestycyjny Połaniec”, co gwarantuje różne ulgi podatkowe.

W latach: 2007 i 2008, powiat staszowski został laureatem ogólnopolskiego konkursu ,,Samorząd na 6”, w którym wybierano po jednym z najlepszych samorządów wspierających oświatę ponadgimnazjalną w poszczególnych województwach.

W 2011 roku powiat otrzymał certyfikat ,,Samorządowy Lider Edukacji” przyznawany na szczeblu krajowym przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Staszowie - zrzesza ponad 110 podmiotów gospodarczych z terenu powiatu, działających w wielu branżach. Celem statutowym jest utrwalanie więzi środowiskowych, postaw zgodnych z zasadami etyki i godności zawodu, a także prowadzenie na rzecz członków działalności społeczno-organizacyjnej, kulturalnej, oświatowej i gospodarczej.

Staszowska Izba Gospodarcza - zrzesza przedsiębiorców z regionu powiatu. Dzięki długoletniej działalności zdobyła znaczącą pozycję w otoczeniu małych i średnich przedsiębiorstw. Jest organizatorem i fundatorem stypendiów naukowych dla uczniów szkół powiat staszowskiego. Corocznie organizuje galę biznesową ,,Stambułki Staszowskie”, nagradzając najlepszych przedsiębiorców w pięciu kategoriach.

wspólpraca międzynarodowa:

Miasto Winnica, Obwód Winnicki na Ukrainie – współpraca trwa od 2002 roku.  W dniu 29.01.2003 roku została podpisana w Staszowie oficjalna umowa o współpracy Powiatu Staszowskiego z Miastem Winnica, następnie w 2006 i 2008 roku protokoły o przedłużeniu umowy, a w dniu 18 maja 2013 roku, bezterminowa umowa o współpracy wzajemnej.

Stowarzyszenie ,,Ukraina-Polska-Niemcy” z którym współpraca powiatu staszowskiego trwa nieprzerwanie od 2007 roku. 19 maja 20012 roku w Winnicy podpisano Porozumienie o Współpracy Powiatu Staszowskiego z Winnickim Oddziałem Stowarzyszenia ,,Ukraina-Polska-Niemcy”.

Powiat Czimiszilija w Mołdawii – w dniu 2 lipca 2012 roku podpisany został w Staszowie „Protokół z rozpoczęcia współpracy Powiatu Staszowskiego i Powiatu Czimiszilija”.

projekty międzynarodowe:

 • 2007 – projekt ,,Śladami pamiętnika „I stał się cud” - projekt edukacyjny w Winnicy.
 • 2008 – projekty: - „Śladami pewnego pamiętnika” i „Ziemia staszowska – piękna nieznajoma”.
 • 2009- projekty - „Polskie drogi do niepodległości – kawalerowie trzech orderów”, „Dni Ukrainy w Powiecie Staszowskim” zorganizowane w Staszowie, wspólnie z Ambasadą Ukrainy w Polsce.
 • 2010 - Szlakiem polskich pałaców i zamków Podola” – projekt zrealizowany na Ukrainie.
 • 2011 - X Światowy Festiwal Młodzieży UNESCO na Krymie pn. ,,Zmieniamy świat na lepszy” - uczniowie staszowskich szkół reprezentowali Polskę.
 • 2012 – Projekt ,,Winniczyzna na Ukrainie-regionem aktywnych kobiet” dofinansowany z programu ,,Polska Pomoc Rozwojowa 2012” MSZ RP. Projekty: „Młodzież w roli żołnierzy”, „Wspólnie można więcej – malujemy i gramy razem”.
 • 2013 - „Świętokrzyski triathlon – w 150. rocznicę wydarzeń” – projekt historyczno-sportowy, ,,III Polsko-Ukraińsko-Mołdawski Plener Malarski” w Staszowie, plenery organizowane od 2011 roku.

władze Powiatu:

Andrzej Kruzel – Starostw Staszowski

Damian Sierant – Przewodniczący Rady Powiatu w Staszowie

Starostwo Powiatowe w Staszowie

ul. Świerczewskiego 7

28-200 Staszów

http://staszowski.eu

osoby do kontaktu:

Michał Skrętek - specjalista ds. turystyki, język angielski i rosyjski tel. 15 864 22 11 w. 63, e-mail: skretekm@staszowski.eu

Ewelina Walczak – podinspektor, język angielski i rosyjski, tel. 15 864 22 11 w. 60,

e-mail:walczake@staszowski.eu

Galeria zdjęć

 • Powiat Staszowski
 • Powiat Staszowski
 • Powiat Staszowski
 • Powiat Staszowski
 • Powiat Staszowski
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!