Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Bodzentyn

Gmina Bodzentyn to północna część Województwa Świętokrzyskiego w powiecie kieleckim.


Dolina Bodzentyńska rozciągająca się pomiędzy północnymi stokami zachodniej części Pasma Łysogór oraz Pasma Klonowskiego, a  południowymi stokami Wzgórz Michniowsko-Sieradowickich to malownicze tereny Gminy Bodzentyn, która jest jedną większych gmin powiatu kieleckiego o  powierzchni 160 km 2.Pod względem administracyjnym gmina Bodzentyn to 23 sołectwa. W gminie mieszka ok. 12.000 mieszkańców, z czego miasto Bodzentyn zamieszkuje 2.450 osób. Gospodarka Bodzentyna bazuje  na rolnictwie. Sprzyjają temu dobrej klasy gleby i czyste środowisko, co daje bazę do produkcji zdrowej i ekologicznej żywności. Z 16 tys. ha powierzchni gminy ponad połowa około 8 tys.  ha to użytki rolne, a ponad 7 tys. ha to lasy. Zbiorniki wodne to 44 ha.

Władze Gminy:

Skiba Dariusz–Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn

Janusz Mariusz Kozera –Wiceburmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn

Dariusz Świetlik- Przewodniczący Rady Miejskiej w Bodzentynie

 

Kultura, turystyka i sport

Na terenie Gminy Bodzentyn działają: od1948 piłkarski Ludowy Klub Sportowy „Łysica” Bodzentyn http://lysicabodzentyn.futbolowo.pl/ -obecnie III liga. Międzyszkolny Klub Sportowy "Jodła", który ponad 40 lat rozsławia Bodzentyn. Zawodnicy klubu zdobywali i zdobywają  medale w biathlonie i strzelectwie sportowym. Na terenie Gminy Bodzentyn działają uczniowskie kluby sportowe, które są kuźniami młodych talentów w różnych sekcjach sportowych. I tak Uczniowski Ludowy Klub Sportowy ,,Orły”. ULKS „Gród” Bodzentyn, ULKS ,,Olimp”  Wzdół Rządowy. LUKS ,,Huragan” ze Śniadki ,  UKS ,,Atlas” z Bodzentyna, UKS ,,Start” ze Świętej Katarzyny, ULKS ,,Grot-Bodzentyn”:  Wędkarski Klub Sportowy ,,Kleń” oraz Klub Sportowy ,,Sensas”. Do dyspozycji dwa kompleksy sportowe –Orlik 2012

Turystyka- www.bodzentyn.plzakładka informacja turystyczna. Gmina Bodzentyn- typowo turystyczna, ze względu na położenie i historię. Szlaki turystyczne, zabytki, trasy narciarskie, baza noclegowa –ponad 50 gospodarstw agroturystycznych swietakatarzynanoclegi.pl, pensjonat ,,Łysica” - pensjonatlysica.pl

Kultura www.bodzentyn.pl – dwie instytucje kultury: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. 5 zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca ,,Leśnianie”, zespoły śpiewacze ,, Świętokrzyskie Jodły”, ,,Wzdolskie Kołowrotki”, ,,Wilkowianie” oraz zespół obrzędowy ,,Wzdolanie”. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Bodzentyna.

Wspólpraca miedzynarodowa

Gmina Bodzentyn współpracuje z niemiecką Gminą Schwielowsee, położoną w Brandenburgii. Jest to współpraca oficjalna (umowa z 05.06.2007r.) polegająca głównie na wymianie młodzieży polsko-niemieckiej, która odbywa się z czasie wakacji oraz wizytach delegacji niemieckiej podczas obchodzonych corocznie Dniach Bodzentyna. Nieoficjalnie Bodzentyn współpracuje ze słowacką gminą Welka Paka. Raz w roku reprezentacja z Gminy Bodzentyn bierze udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych w słowackiej gminie (występy zespołów folklorystycznych). W uwagi na ograniczone środki finansowe rzadko dochodzi do rewizyt strony słowackiej w Polsce.

Zrealizowane projekty miedzynarodowe:

W latach 2005-2011 w okresie wakacji prowadzona była wymiana młodzieży polsko-niemieckiej. Coroczna wymiana miała na celu poznanie historii, zwyczajów obcego kraju oraz wzajemne poznanie się młodzieży, naukę tolerancji wobec innych zachowań i kultury. Ostatni zrealizowany w 2011r. w Polsce projekt to „Kultura, folklor i zwyczaje świętokrzyskie”, zaś w Niemczech to „Deutsch-Polnischer Jugendaustausch zwischen den Gemeinden Schwielowsee und der Gemeinde Bodzentyn in Polen”. Wymiana młodzieży była dofinansowana ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Poczdamu.

Corocznie na Słowacji organizowany jest międzynarodowy konkurs „gotowania zupy rybnej”, w którym biorą udział zespoły folklorystyczne z terenu Gminy Bodzentyn prezentując oprócz zdolności kulinarnych również swoje umiejętności wokalne i taneczne. W 2013r. w imprezie udział wziął zespół „Wzdolskie Kołowrotki”.

Osoby do kontaktu

Justyna Gawlik (Kierownik ref. Środków Pomocowych Rozwoju Gminy, 41 311 55 11, wew. 13, j. niemiecki)

Danuta Skrzeczyna (Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, 41 311 55 11, wew. 32)


Strona główna

www.bodzentyn.pl

Galeria zdjęć

  • Bodzentyn
  • Bodzentyn
  • Bodzentyn
  • Bodzentyn
  • Bodzentyn
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!