Szukaj ...

 • w kategorii
 • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Miedziana Góra

Gmina Miedziana Góra położona jest w północnej części Województwa Świętokrzyskiego, przy drodze krajowej Kielce- Łódź (E 74 ) a wzdłuż jej południowej granicy – trasa Warszawa – Kielce – Kraków (S-7).


Centrum Kielc, wraz z dworcem kolejowym, oddalone jest od centrum Miedzianej Góry zaledwie o 10 km. Podstawowy system komunikacji w Gminie Miedziana Góra jest dobrze rozwinięty.Powierzchnia gminy to 71,11 km2 i zamieszkuje na jej terenie ok. 11 tys. osób.Gmina Miedziana Góra jest gminą o charakterze wiejskim. Cały teren gminy jest obszarem chronionym przyrodniczo, o dużych walorach krajobrazowych.Administracyjnie podzielona jest na 10 sołectw.Gmina charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem rzeźby terenu, co zapewnia uprawianie niemalże wszystkich dyscyplin sportowo-rekreacyjnych.Miedziana Góra leży na terenach górniczych, związanych z pobliskimi kopalniami rud miedzi i żelaza , wydobywanymi w okresie XVI-XIX w, a także w latach 1915-1918.

 

Wójt gminy Zdzisław Wrzałka

 

Gospodarka

Na terenie Gminy dominują przedsiębiorstwa handlowo- usługowe; liczne firmy budowlane, sklepy, warsztaty samochodowe. Wciąż żywe są tradycje wydobywcze i górnicze- Kielecka Kopalnia Surowców Mineralnych- Kopalnia „Laskowa” w Kostomłotach II. Na terenie gminy działa Forum Inicjatyw Gospodarczych Gminy Miedziana Góra.

Na terenie gminy działa Forum Inicjatyw Gospodarczych Gminy Miedziana Góra.

Organizacje pozarządowe

Działa centrum wolontariatu i 21 organizacji pozarządowych oraz 1 KGW i OSP jako organizacje społeczne. Funkcjonuje Koło Łowieckie.

Na terenie Gminy miedziana Góra znajduje się Ośrodek Sportowo-Turystyczny "Moto - Raj":  tor wyścigowy „Kielce”, motel oraz kemping. Odbywają się liczne imprezy motoryzacyjne, zloty i wyścigi samochodowe, z mistrzostwami Polski włącznie. W każdą niedzielę na terenie toru „Kielce” odbywa się giełda samochodowa.

Kultura, turystyka i sport

Funkcjonują 2 ośrodki sportowo-kulturalne i liczne świetlice. 5 boisk sportowych, wyciąg narciarski, kręgielnia, strzelnica, 3 siłownie, tor wyścigowy.

W miejscowości Bobrza, przy trasie E74  znajduje  się  zabytek techniki  – Zakład wielkopiecowy wraz z układem wodnym i murem oporowym - byłe centrum Staropolskiego Okręgu Przemysłowego- był to jeden z projektów wielkiego planu Stanisława Staszica uprzemysłowienia Królestwa Polskiego.

Wyróżniającym elementem w krajobrazie Gminy są Wzgórza Tumlińskie usytuowane pomiędzy Pasmem Oblęgorskim i Pasmem Masłowskim. Lasy  zajmują powierzchnię  3102 ha, co stanowi 44 % powierzchni Gminy.

Przez Gminę Miedziana Góra przebiega czerwony szlak im. Edmunda Massalskiego. Na terenie rezerwatu „Sufraganiec” i od Grodowej Góry do  Góry Ciosowej znajdują się ścieżki edukacyjno- dydaktyczne.

Zrealizowane projekty międzynarodowe

Zespół Szkół w Kostomłotach Drugich jako strona partnerska w projekcie z Lyseotien Koulu Lyseotie 3, 74300 Sonkajarvi Finlandia realizują wspólnie Comenius – program współpracy i wymiany międzynarodowej dla uczniów gimnazjum realizowany z Fińskim partnerem pod hasłem „Dźwięki Europy” w ramach którego nasi uczniowie  przebywali w Finlandii. Tytuł działania „The Sounds of Europe’. Projekt ma na celu zwiększenie zainteresowania uczniów nauką języków obcych innowacyjnymi technologiami i różnicami kulturowymi. Termin realizacji: 01.09.2011-31.07.2013 dla 300 osób.

Osoby do kontaktu

Mariola Jarubas (Kierownik referatu Funduszy Strukturalnych i Rozwoju Gminy, e-mail: m.jarubas@miedziana-gora.pl, j. angielski)

Dominik Słoń  (Inspektor ds. Kultury i Promocji, e-mail:dominik.slon@miedziana-gora.pl)

Anna Zolbach  (j. angielski, e-mail: anna.zolbach@miedziana-gora.pl)

Strona główna

www.miedziana-gora.pl

Galeria zdjęć

 • spwz Miedziana Góra
 • spwz Miedziana Góra
 • spwz Miedziana Góra
 • spwz Miedziana Góra
 • spwz Miedziana Góra
 • spwz Miedziana Góra
 • spwz Miedziana Góra
 • spwz Miedziana Góra
 • spwz Miedziana Góra
 • spwz Miedziana Góra
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!