Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Wydarzenia

2019-05-30

Zaproszenie na misję gospodarczą w Szanghaju

Polska Agencja Inwestycji i Handlu już po raz drugi została zaproszona do przygotowania udziału Polski w targach China International Import Expo, które odbędą się w dniach 5-10 listopada br. w Szanghaju. To największa tego typu impreza w Chinach organizowana z inicjatywy i pod patronatem Prezydenta Chin – Xi Jingpinga. Udział w targach stanowi niepowtarzalną okazję do zaprezentowania produktów Państwa firmy. Istotnym celem targów jest promocja w Chinach zagranicznych produktów konsumpcyjnych wysokiej jakości. ...

2018-11-27

Swiętokrzyski Trójkąt Uzdrowiskowy- misja gospodarcza tour operatorów

Sektor turystyczno-uzdrowiskowy jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów Regionu Świętokrzyskiego, którego potencjał można istotnie zwiększyć poprzez działania promocyjne. W takie przedsięwzięcia wpisuje się planowana przez Departament Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w dniach 12 – 15 czerwca 2019r. misja przyjazdowa gości zagranicznych połączona z VI spotkaniem sieciującym pn.: „Świętokrzyski Trójkąt Uzdrowiskowy”, które odbędzie się w dniu 14 czerwca w Busku-Zdroju. Celem tego wydarzenia, jak w latach ubiegłych będzie promocja regionalnych możliwości tego sektora na rynkach zagranicznych oraz nawiązanie nowych, trwałych kontaktów. Program wydarzenia przewiduje w części merytorycznej, oprócz wystąpień znakomitych ekspertów, również wizyty w lokalnych sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych. ...

2018-05-23

Spotkanie Grupy Sterującej międzynarodowego projektu ATM for SME`s

W dniach 17-18 maja 2018 r. w Cagliari odbyło się spotkanie Grupy Sterującej  międzynarodowego projektu  ATM for SME`s – “Access to Microfinance for Small and Medium-sized Enterprises”, (“Dostęp do mikrofinansowania dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw”), realizowanego przez Biuro Regionalne Województwa Świętokrzyskiego w Brukseli w ramach Programu INTERREG EUROPA. ...

więcej

spwzswpz

Protokół dyplomatyczny

Precedencja szefów misji zagranicznych

Mianem precedencji określamy pierwszeństwo pomiędzy szefami misji dyplomatycznych, ustalone zgodnie z zasadami protokołu dyplomatycznego lub zwyczajem. Podwaliny pod obecnie obowiązujące zasady protokołu położył Kongres wiedeński (1815 r.), który m.in. podkreślił równość państw względem siebie oraz określił sposób ustanawiania pierwszeństwa członków korpusu dyplomatycznego w danym państwie. Obecnie obowiązujące zasady regulujące sposób ustalania precedencji zawiera Konwencja wiedeńska o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r. Art. 16 Konwencji stanowi, że o pierwszeństwie szefów misji w ramach ich klasy rozstrzyga data i godzina objęcia przez nich funkcji w kraju przyjmującym. Ten sam artykuł umożliwia przyznanie przez państwo przyjmujące pierwszeństwa przedstawicielowi Stolicy Apostolskiej (co ma miejsce m.in. w Polsce), zwanemu wówczas dziekanem korpusu dyplomatycznego. Objęcie funkcji następuje z chwilą złożenia listów uwierzytelniających przez szefa misji lub notyfikowania o swym pobycie – zgodnie z praktyką obowiązującą w kraju przyjmującym (art. 13).

Źródło: T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta, PISM, Warszawa 2006

Informacja na temat precedencji szefów misji zagranicznych w Polsce jest dostępna na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod poniższym linkiem:

http://www.msz.gov.pl/en/p/msz_en/ministry/diplomatic_protocol/order_of_precedence_of_heads_of_missions/

Tekst Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych jest dostępny na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod poniższym linkiem:

http://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/prawo_miedzynarodowe/umowy_miedzynarodowe/konwencja_wiedenska_o_stosunkach_dyplomatycznych;jsessionid=38386C280D441D15E06753B6905262BF.cmsap2p

Precedencja najwyższych stanowisk w Polsce

Precedencja, tj. ustalenie kolejności protokolarnej, dotyczy również stanowisk publicznych w danym państwie. Porządek ten wskazuje pierwszeństwo w sytuacjach oficjalnych z udziałem osób piastujących funkcje publiczne przy ich witaniu, kolejności przemawiania, czy też zajmowania miejsc. W Polsce wynika on z piastowanej funkcji publicznej, z kolei inne kraje przy ustalaniu pierwszeństwa uwzględniają również posiadane tytuły szlacheckie, honorowe lub też odznaczenia nadane danej osobie.

Publikacja Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu pt. „Precedencja stanowisk publicznych w Polsce” autorstwa Dobromira Dziewulaka jest dostępna na stronie internetowej Biura Analiz Sejmowych pod poniższym linkiem:

http://orka.sejm.gov.pl/WydBAS.nsf/0/C190089BB5B60B45C125754A0057E001/$file/Analiza_BAS_2009_10.pdf

Publikacja Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu pt. „Etykieta flagowa” autorstwa Dobromira Dziewulaka jest dostępna na stronie internetowej Biura Analiz Sejmowych pod poniższym linkiem:

http://orka.sejm.gov.pl/WydBAS.nsf/0/B3C402A865AD63C3C1257656002592D5/$file/Analiza_%20BAS_2009_22.pdf

Kalendarium

Listopad 2019
PonWtŚrCzPtSobNdz
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Galeria

Współpraca zagraniczna

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!