Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Winnicki Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków (Ukraina)

Od roku 1995 w Winnicy  odrodzeniem i promowaniem kultury polskiej zajmuje się  Winnicki Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków. Do stowarzyszenia należy około 300 osób polskiego pochodzenia. Organizacja jest zarejestrowana w Winnickiej Izbie Rejestracyjnej  jako osoba prawna od 23.02.1995 roku.


Związek Polaków – to winnicki ośrodek nauczania i popularyzacji języka polskiego, literatury i historii Polski. Od momentu założenia przy organizacji działa „szkółka niedzielna” z nauczania języka polskiego dla członków Związku. W 2008 roku przy aktywnym wsparciu Stowarzyszenia zostały wprowadzone olimpiady II-III stopnia z języka i literatury polskiej dla uczniów 8-11 klas. Dzięki pracy Stowarzyszenia najzdolniejsza młodzież Związku studiuje w Szkołach Wyższych w całej Polsce.

Od roku  2000  corocznie Związek Polaków jest organizatorem i uczestnikiem Obwodowego Festiwalu Kultury Polskiej “Łączmy się, Radujmy się, Śpiewajmy!”, w którym biorą udział najlepsze zespoły i soliści organizacji  polonijnych jak obwodu winnickiego tak i innych obwodów Ukrainy oraz zespoły ukraińskie z repertuarem polskim. Wieloletnim partnerem w realizacji tego projektu jest Winnicka Rada Miejska.

Przy poparciu Związku Polaków od 2000 roku  przy szkole muzycznej im. Gniwania działa Dziecięcy Zespół Tańca Polskiego “Podolskie Malwy”, który propaguje polskie tańce  ludowe, biorąc udział w Międzynarodowych i Ogółnoukraińskich Festiwalach.

W 2010 roku przy Związku Polaków zostały założone Trio Wokalne „Ażur” i Wokalny Zespół „Srebrne głosy”, które w 2012-2013 były laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Będzinie . Zespoły te biorą corocznie udział w wielu polonijnych Festiwalach i Koncertach na Ukrainie (mm. Żytomierz, Kijów, Bar, Winnica).

W 2010 roku  także powstał Polonijny Teatr Dziecięcy „Dialog” w repertuarze którego są polskie bajki oraz teatralizacje utworów Marii Konopnickiej. Teatr radośnie witali widzowie X-go Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie (woj. świętokrzyskie).

Każdego roku  Związek Polaków organizuje na Ukrainie i w Polsce rozmaite wycieczki pod hasłem: “ Poznaj historię  swego kraju i narodu”.  Od 2008 roku przy Stowarzyszeniu rozpoczął działalność naukowo-historyczną klub,  celem którego jest  opieka nad  zabytkami polskimi obwodu winnickiego (polskie cmentarze, krypty).

W 2008 roku członkowie Związku Polaków jako jedni z pierwszych wśród organizacji polonijnych Ukrainy zaczęli otrzymywać długo oczekiwaną Kartę Polaka.  W roku 2009 aktywnie uczestniczyli w działaniach w sprawie powstania Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy. oraz spotkania Polonii winnickiego okręgu konsularnego z Panem Bohdanem Borusewiczem – Marszałkiem Senatu RP (grudzień 2010r.).

Od wielu lat Związek Polaków  jest stałym uczestnikiem międzynarodowych, ogółnoukraińskich, obwodowych i miejskich polsko-ukraińskich konferencji, konkursów oraz festiwali.

Odrodzenie polskiej kultury i narodowej tożsamości, wzmocnienie przyjaźni między Polską a Ukrainą – to są główne zadania  Winnickiego Kulturalno-Oświatowego Związku Polaków.

Związek Polaków w Winnicy aktywnie współpracuje z polskimi organizacjami pozarządowymi. Od 1995 roku jest stałym partnerem w organizacji wielu projektów kulturalno-oświatowych wraz z  Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, wydział Rzeszowski, Krakowski SWP oraz Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Wspólnie z tymi organizacjami zorganizowano wiele imprez kulturalnych (wystawy, festiwale, koncerty, spotkania muzyczno-literackie), oświatowych (kursy języka polskiego, olimpiady, letnie szkoły językowe, konkursy literackie i twórcze), pielgrzymki, wyjazdy do miejsc związanych ze wspólną historią polską na Ukrainie oraz Polsce.

W 2009-2011 roku Związek Polaków był zaproszony do realizacji projektu ze Stowarzyszeniem „Czeremosz” (m.Węgorzewo). Trzykrotnie dzięki Związkowi Polaków najlepsze zespoły mniejszości narodowej obwodu winnickiego uczestniczyły w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Węgorzewie.

Od 2010 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem „Integracja – Europa –Wschód” (m.Kielce), a od 2012 roku  – Fundacją „Krzyżowa- dla porozumienia europejskiego” (m.Wrocław).

Od 2000 roku przy wsparciu Stowarzyszenia „Współnota Polska” odbywa się coroczny Festiwal Kultury Polskiej „Łączmy się, Radujmy się, Śpiewajmy!”. Ten  Festiwal jest jedynym systematycznie prowadzonym szerokim przeglądem działalności artystycznej solistów, duetów i zespołów polonijnych obwodu winnickiego.

Od 2010 roku wprowadzono realizację corocznego projektu „Ocalmy od zapomnienia nasze świątynie”, który ma na celu odrodzenie zapomnianych i zaniedbanych polskich cmentarzy i krypt. Związek Polaków od kilku lat opiekuje się kryptą rodziny Brzezowskich i Sobańskich w Obodówce powiatu Trostianieckiego. Członkowie Związku pracowali przez 3 lata na zabytkowym polskim cmentarzu w Jampolu. Teraz wzięli pod opiekę cmentarz w Komsomolskim (Machnówka) powiatu Koziatyńskiego.

W 2011 roku Związek Polaków w Winnicy brał udział w projekcie zorganizowanym przez  Stowarzyszenie „Integracja – Europa –Wschód” pod tytułem „Śladami wspólnej historii w drodze do europejskiego partnerstwa narodów. Międzynarodowe Centrum Dialogu i Demokracji im. prof. Bronisława Geremka w Winnicy.” Celem projektu była integracja polsko – ukraińsko – żydowskich środowisk akademickich, naukowych i pozarządowych poprzez utworzenie międzynarodowego zespołu ekspertów oraz organizację 2 międzynarodowych wizyt studyjnych, 2 konferencji w Kielcach, Winnicy, w obwodzie winnickim i chmielnickim w 2011 roku. Ponadto celem było podpisanie przez uczestników projektu listu intencyjnego o współpracy na rzecz utworzenia Międzynarodowego Centrum Dialogu i Demokracji im. prof. Bronisława Geremka w Winnicy na Ukrainie.

W 2012 roku ze Stowarzyszeniem „Integracja – Europa –Wschód” rozpoczęto realizację projektu „Polonijne Centrum Edukacyjne. E-learning i mediateka w Winnicy i Chmielnickim”. Celem tego projektu jest wsparcie organizacji polonijnych, podwyższenie znajomości języka polskiego wśród młodego pokolenia Polonii na Podolu poprzez wyposażenie i otwarcie mediateki edukacyjnej w Winnicy i Chmielnickim oraz organizację kursu języka polskiego z wykorzystaniem innowacyjnej platformy e-learning. W ramach projektu była zorganizowana wizyta edukacyjna w Polsce dla uczestników projektu.

W 2013 roku Związek Polaków wziął udział w międzynarodowym projekcie, zorganizowanym przez Fundację „Krzyżowa - dla porozumienia europejskiego”. Celem projektu było nawiązanie kontaktów między  młodzieżą polsko-niemiecko-ukraińską,  zniwelowanie stereotypów wśród nich.

W roku 2013 Winnicki Związek Polaków podpisał umowę ze Stowarzyszeniem „Integracja – Europa –Wschód” o zbiorze wykorzystanych baterii w ramach projektu „Biznes dla ekologii. Wzrost konkurencyjności ukraińskich przedsiębiorstw poprzez rozwój nowoczesnych systemów zbierania odpadów niebezpiecznych w Winnicy".

 

Osoba do kontaktu:

Alicja Ratyńska – prezes Winnickiego Kulturalno-Oświatowego Związku Polaków

Tel.kom. +38 067 7378053, tel/fax +38 0432570618

e-mail: ratynska@mail.ru. Włada językiem ukraińskim, rosyjskim, polskim.

Adres: ul.Szewczenki 29/16, 21036 - Winnica, Ukraina

Galeria zdjęć

  • spwz
  • spwz
  • spwz
  • spwz
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!