Szukaj ...

 • w kategorii
 • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Powiat Skarżyski

Powiat skarżyski położony jest w północnej części województwa świętokrzyskiego. Powiat zajmuje powierzchnię 395 km2, a zamieszkuje go 79085 mieszkańców.W skład powiatu wchodzi 5 gmin (Bliżyn, Łączna, Suchedniów, Skarżysko Kościelne, Skarżysko-Kamienne), spośród, których największym miastem i zarazem siedzibą władz powiatu jest miasto Skarżysko-Kamienna.


Powiat skarżyski posiada doskonałą lokalizację, a przebiegające przez powiat drogi ułatwiają komunikację. Największe niespełna 50-tysięczne miasto powiatu Skarżysko-Kamienna zlokalizowane jest przy trasie międzynarodowej E-77 łączącej m.in. Kraków z Warszawą (Gdańsk- Chyżne).

Skarżysko-Kamienna ze względu na swoją XIX-wieczną tradycję kolejową było nazywane „miastem kolejarzy”, a obecnie przez miasto przebiega główny szlak kolejowy Warszawa-Kraków, Łódź-Rzeszów.

Powiat skarżyski jest regionem o niezwykłej różnorodności. Charakteryzuje się zarówno ciekawą historią, bogatym dziedzictwem kulturowym oraz dużym poszanowaniem tradycji ludowych, gdzie w niezwykle rozbudowanym wachlarzu warsztatów rękodzielniczych można wyróżnić m.in. tkactwo, garncarstwo, a także malarstwo i rzeźbiarstwo.

Jednym z największych walorów turystycznych powiatu skarżyskiego jest jego bogactwo przyrodnicze i stworzona wokół niego niezaburzająca równowagi infrastruktura. Powiat skarżyski oferuje odwiedzającym przepiękne, malownicze krajobrazy, które stanowią inspirację dla grup artystów przyjeżdżających na plenery fotograficzne i malarskie. Powiat Skarżyski posiada urozmaicony i zróżnicowany krajobraz, a także wspaniałe zabytki architektury, kultury i pomniki przyrody ukazujące bogatą i zróżnicowaną historię. Powiat skarżyski to także jedno z niewielu miejsc w Polsce, które posiada tak bogatą szatę roślinną. Warto wspomnieć, że ponad 60% powierzchni tego regionu zajmują lasy na terenie, których znajduje się około 40 pomników przyrody.  W granicach powiatu rozciągają się także3 rezerwaty przyrody (Świnia Góra, Dalejów i Ciechostowice) oraz 2 parki krajobrazowe (Suchedniowsko - Oblęgorski Park Krajobrazowy i Sierakowicki).

Powiat skarżyski stanowi także doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji. Czyste powietrze, 7 dużych zbiorników wodnych – gęsto zarybionych, wyposażonych w rozległe przybrzeżne piaszczyste plaże, różnorodność tras rowerowych, a także liczne piesze szlaki turystyczne stanowią alternatywę dla osób chcących odpoczywać aktywnie. Na terenie powiatu znajduje się także dobrze rozwinięta baza hotelarska, agroturystyczna i gastronomiczna. Wszystkie obiekty są oznakowane i usytuowane w dogodnym dla turysty położeniu. Bary, puby, restauracje i kafejki są licznie rozmieszczone na terenie powiatu i zachęcają do ich odwiedzenia smakowitymi potrawami i oryginalnym wystrojem wnętrz.

Wiele pozytywnych emocji dostarczy także wizyta w Kombinacie Formy w jednym z najnowocześniejszych w Polsce nowo wybudowanym obiekcie sportowo-rekreacyjno-rozrywkowym, w którym znajduje się m.in. kręgielnia, sala do squash, bawialnia dla dzieci, solarium kolagenowe, a także pizzeria i restauracja.

Obiekty, które warto zobaczyć:

 • Muzeum im. Orła Białego, ul. Słoneczna 90, 26-110 Skarżysko-Kamienna,
  tel. 41 2520231, www.orzelbialy.dmkhosting.com – drugie, co do wielkości muzeum wojskowości w Polsce.
 • pozostałości wielkiego pieca hutniczego z XVIII/XIX w. (zachowane fundamenty, mur oporowy, kanał przepustowy – jedyny zachowany gar wielkiego pieca w Staropolskim Okręgu Przemysłowym)
 • Neogotycki Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego z 1923 r.
 • drewniany zabytkowy Kościół pw. św. Józefa z 1928 r. Obok kościoła popiersie upamiętniające wizytę poety Leopolda Staffa w Skarżysku-Kamiennej
 • Cmentarz rzymskokatolicki z ok. 1885 r.
 • Cmentarz żydowski z przełomu XIX i XX wieku, gdzie mieści się prawie 100 nagrobków, najwcześniejszy pochodzi prawdopodobnie z roku 1915
 • drewniany Kościół św. Zofii w Bliżynie
 • neogotycki zameczek w Bliżynie (obecnie siedziba Gminnego Ośrodka Kultury)
 • zabytkowy Dom Kultury w Mostkach z figurką św. Floriana
 • liczne pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej

Na terenie powiatu skarżyskiego organizowanych jest przez cały rok wiele imprez o różnym charakterze:

 • Dożynki powiatowe
 • Piknik Archeologiczny RYDNO to trwająca cztery dni impreza o charakterze edukacyjno – turystycznym. Teren, na którym organizowane jest wydarzenie zmienia się w „paleolityczną wioskę”. Budowane są szałasy, a organizatorzy przebrani w skóry zwierząt przybliżają historię i zwyczaje ludzi z epoki kamienia. Impreza odbywa się w celu ratowania jednego z najcenniejszych na świecie obiektów, rezerwatu Archeologicznego Rydno, który został wpisany do rejestru zabytków w 1957 r. i na terenie, którego odnalezione zostały ślady działalności człowieka sprzed 10 000 lat p.n.e. (z czasów najstarszej epoki kamienia- paleolitu) ·Organizacją pikniku rokrocznie zajmuje się Stowarzyszenie „PraOsada Rydno”, które działa od 2009 r. http://www.rydno.pl/, http://www.skarzysko.powiat.pl
 • Międzynarodowe Warsztaty Gospel –  trwające dwa dni warsztaty przyciągają ponad stu uczestników z terenu całej Polski i nie tylko, którzy uczestniczą w całodziennych próbach, aby ostatniego dnia – wieczorem dać popis wspaniałych muzycznych możliwości i wystąpić w koncercie finałowym.  W 2013 r. warsztaty poprowadził światowej sławy wokalista Peter Francis, a towarzyszyli mu jedni z najlepszych muzyków polskiej sceny muzycznej. http://www.skarzysko.powiat.pl/
 • Festiwal muzyki organowej i kameralnej
 • Cecyliada
 • Półmaraton Rejów
 • Motocross Bliżyn

Współpraca zagraniczna:

W maju 2013 r. Powiat skarżyski rozpoczął współpracę z Rejonem Kozowskim na Ukrainie. Oficjalne podpisanie porozumienia miało miejsce na sesji rady powiatu skarżyskiego, w której uczestniczył m.in. Markijan Malskyj – Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, a także pięcioosobowa delegacja z Ukrainy. Celem głównym współpracy powiatu jest dążenie do zbliżenia między wspólnotami regionalnymi i lokalnymi społecznościami,
w tym do wzajemnego poznania w dziedzinie obowiązujących rozwiązań ustrojowych w sferze samorządności lokalnej i regionalnej Współpraca Powiatu Skarżyskiego z Rejonem Kozowskim dotyczyć będzie w szczególności: wymiany doświadczeń pomiędzy obydwoma samorządami w sferze działalności administracyjno-terytorialnej, rozwoju współpracy między podmiotami gospodarczymi i organizacjami zrzeszającymi podmioty gospodarcze, popularyzacji wartości artystycznych i kulturalnych obu stron, nawiązywania bezpośrednich kontaktów pomiędzy szkołami, instytucjami i organizacjami kulturalnymi, rozwijania wzajemnych kontaktów w zakresie promowania sportu, turystyki i rekreacji.

Władze powiatu:

Michał Jędrys Starosta Skarżyski

Waldemar Mazur Wicestarosta Skarżyski

Osoba do kontaktu:

Anna Radzimirska-Lange, Inspektor w Zespole ds. Promocji Starostwa Powiatowego
w Skarżysku-Kamiennej, tel. 41 3953012, e-mail: radzimirska.anna@gmail.com

Dane teleadresowe

Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej

ul. Konarskiego 20, 26-110 Skarżysko-Kamienna, tel. 413953000, fax. 41 2524001

www.skarzysko.powiat.pl

starostwo@skarzysko.powiat.pl

Galeria zdjęć

 • Powiat Skarżyski
 • Powiat Skarżyski
 • Powiat Skarżyski
 • Powiat Skarżyski
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!