Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Wydarzenia

2018-11-27

Polska Wschodnia na start! – szkolenia dla studentów / 13 grudnia Kielce

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza studentów z Olsztyna, Białegostoku, Lublina, Kielc i Rzeszowa do udziału w cyklu szkoleń biznesowo-networkingowych poświęconych możliwościom pozyskania dotycji na wprowadzenie firmy na rynek. ...

2018-05-23

Spotkanie Grupy Sterującej międzynarodowego projektu ATM for SME`s

W dniach 17-18 maja 2018 r. w Cagliari odbyło się spotkanie Grupy Sterującej  międzynarodowego projektu  ATM for SME`s – “Access to Microfinance for Small and Medium-sized Enterprises”, (“Dostęp do mikrofinansowania dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw”), realizowanego przez Biuro Regionalne Województwa Świętokrzyskiego w Brukseli w ramach Programu INTERREG EUROPA. ...

2016-11-17

Koreańskie Forum Biznesowe

Polsko-Kazachstańska Izba Handlowo-Przemysłowa zaprasza do udziału w Koreańskim Forum Biznesowym. Forum odbędzie się 1 grudnia 2016 w godzinach od 10.00 do 18.00 w sali konferencyjnej hotelu Novotel Warsaw. ...

więcej

spwzswpz

Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy

Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy jest organem doradczym Komitetu Ministrów, który od 1994 r. reprezentuje władze lokalne i regionalne państw członkowskich Rady Europy.


Kongres składa się z dwóch izb: Izby Władz Lokalnych i Izby Regionów. Pracom przewodzi wybierany przemiennie przez obie Izby co dwa lata Przewodniczący. Obecnie Przewodniczącym Kongresu jest Herwig van Staa z Austrii.

W ramach Kongresu działają także stałe komisje oraz grupy robocze.

Obecnie Kongres liczy 636 członków - 318 przedstawicieli państw członkowskich oraz ich 318 zastępców. Liczba mandatów dla każdego państwa członkowskiego Rady Europy jest taka sama jak w Zgromadzeniu Parlamentarnym. Na Polskę przypada 12 miejsc dla członków i 12 miejsc dla zastępców członków. Reprezentanci danego państwa muszą posiadać mandat pochodzący z wyborów regionalnych lub lokalnych.

Główną rolą Kongresu jest promocja demokracji lokalnej i regionalnej oraz wzmacnianie znaczenia samorządu terytorialnego. Szczególną uwagę przykłada on do realizacji zasad zapisanych w Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego (Terytorialnego).

Kongres zachęca także do decentralizacji i regionalizacji oraz współpracy transgranicznej między regionami i miastami państw członkowskich oraz zapewnia udział władz lokalnych i regionalnych w pracach Rady Europy.

Najważniejszym zadaniem Kongresu jest ocena sytuacji demokracji lokalnej w państwach członkowskich. Przeprowadza w tym celu regularne wizyty monitorujące stan realizacji założeń Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego (Terytorialnego). Prowadzi konstruktywny dialog z rządami członkowskimi i zachęca je do szerszego zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w proces decyzyjny. Kongres ocenia również przestrzeganie zasady subsydiarności.

Pełni rolę obserwatora podczas wyborów lokalnych i regionalnych w państwach członkowskich Rady Europy. W maju 2005 r. Kongres podjął współpracę z działającym w Unii Europejskiej i mającym zbieżne cele Komitetem Regionów. Pozwoliło to na tworzenie wspólnych misji obserwacyjnych.

Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych od chwili swego powstania przyczynił się do podpisania wielu umów międzynarodowych regulujących kwestię samorządu terytorialnego.

Do najważniejszych należy zaliczyć Europejską Kartę Samorządu Lokalnego (Terytorialnego), która wyznaczyła europejskie standardy w zakresie ochrony praw społeczności lokalnych i wybieranych przez nie władz. Jest jedynym prawnym instrumentem pozwalającym bronić autonomii i niezależności lokalnych społeczności w Europie, tworzy więc podstawy do dalszego rozwoju demokracji "u jej korzeni".

Inne ważne instrumenty dotyczące samorządu terytorialnego, promowane przez Kongres:

  • Europejska Konwencja Ramowa o Współpracy Transgranicznej Między Wspólnotami i Władzami Terytorialnymi z 1980 r.
  • Konwencja o Uczestnictwie Obcokrajowców w Życiu Publicznym na Szczeblu Lokalnym z 1992 r.
  • Europejska Karta Języków Regionalnych i Mniejszościowych z 1992 r.
  • Europejska Karta Miejska z 1992 r.
  • Europejska Karta ws. Uczestnictwa Młodzieży w Życiu Lokalnym i Regionalnym z 1992 r.
  • Europejski Kodeks Postępowania na Rzecz Uczciwości Przedstawicieli Wybranych w Wyborach Lokalnych i Regionalnych z 1999 r.
  • Europejska Konwencja Krajobrazowa z 2000 r.

Kongres wspiera tworzenie narodowych stowarzyszeń, których zadaniem jest działanie na rzecz interesów władz lokalnych w polityce państwa. Organizuje szkolenia dla władz samorządowych.

Ważnym jego osiągnięciem było zainicjowanie współpracy między członkami Unii Europejskiej i państwami poza unijnymi w ramach nowych Euroregionów (Euroregion Adriatyku i Euroregion Morza Czarnego).

Źródło: http://www.strasburgre.msz.gov.pl/pl/o_re/organy_re/kongres/

Więcej informacji na temat Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych  można znaleźć na stronie : http://www.coe.int/t/congress/default_en.asp ( ang / fr).

Lista członków polskiej reprezentacji w KWLiR

Kalendarium

Maj 2019
PonWtŚrCzPtSobNdz
    12345
6789
10

1 wydarzenie dnia 10-5-2019

- Dni otwarte funduszy europejskich

11

1 wydarzenie dnia 11-5-2019

- Dni otwarte funduszy europejskich

12

1 wydarzenie dnia 12-5-2019

- Dni otwarte funduszy europejskich

13141516171819
20212223242526
2728293031   

Galeria

Współpraca zagraniczna

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!