Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Wydarzenia

2019-05-30

Zaproszenie na misję gospodarczą w Szanghaju

Polska Agencja Inwestycji i Handlu już po raz drugi została zaproszona do przygotowania udziału Polski w targach China International Import Expo, które odbędą się w dniach 5-10 listopada br. w Szanghaju. To największa tego typu impreza w Chinach organizowana z inicjatywy i pod patronatem Prezydenta Chin – Xi Jingpinga. Udział w targach stanowi niepowtarzalną okazję do zaprezentowania produktów Państwa firmy. Istotnym celem targów jest promocja w Chinach zagranicznych produktów konsumpcyjnych wysokiej jakości. ...

2018-11-27

Swiętokrzyski Trójkąt Uzdrowiskowy- misja gospodarcza tour operatorów

Sektor turystyczno-uzdrowiskowy jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów Regionu Świętokrzyskiego, którego potencjał można istotnie zwiększyć poprzez działania promocyjne. W takie przedsięwzięcia wpisuje się planowana przez Departament Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w dniach 12 – 15 czerwca 2019r. misja przyjazdowa gości zagranicznych połączona z VI spotkaniem sieciującym pn.: „Świętokrzyski Trójkąt Uzdrowiskowy”, które odbędzie się w dniu 14 czerwca w Busku-Zdroju. Celem tego wydarzenia, jak w latach ubiegłych będzie promocja regionalnych możliwości tego sektora na rynkach zagranicznych oraz nawiązanie nowych, trwałych kontaktów. Program wydarzenia przewiduje w części merytorycznej, oprócz wystąpień znakomitych ekspertów, również wizyty w lokalnych sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych. ...

2018-05-23

Spotkanie Grupy Sterującej międzynarodowego projektu ATM for SME`s

W dniach 17-18 maja 2018 r. w Cagliari odbyło się spotkanie Grupy Sterującej  międzynarodowego projektu  ATM for SME`s – “Access to Microfinance for Small and Medium-sized Enterprises”, (“Dostęp do mikrofinansowania dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw”), realizowanego przez Biuro Regionalne Województwa Świętokrzyskiego w Brukseli w ramach Programu INTERREG EUROPA. ...

więcej

spwzswpz

Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy

Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy jest organem doradczym Komitetu Ministrów, który od 1994 r. reprezentuje władze lokalne i regionalne państw członkowskich Rady Europy.


Kongres składa się z dwóch izb: Izby Władz Lokalnych i Izby Regionów. Pracom przewodzi wybierany przemiennie przez obie Izby co dwa lata Przewodniczący. Obecnie Przewodniczącym Kongresu jest Herwig van Staa z Austrii.

W ramach Kongresu działają także stałe komisje oraz grupy robocze.

Obecnie Kongres liczy 636 członków - 318 przedstawicieli państw członkowskich oraz ich 318 zastępców. Liczba mandatów dla każdego państwa członkowskiego Rady Europy jest taka sama jak w Zgromadzeniu Parlamentarnym. Na Polskę przypada 12 miejsc dla członków i 12 miejsc dla zastępców członków. Reprezentanci danego państwa muszą posiadać mandat pochodzący z wyborów regionalnych lub lokalnych.

Główną rolą Kongresu jest promocja demokracji lokalnej i regionalnej oraz wzmacnianie znaczenia samorządu terytorialnego. Szczególną uwagę przykłada on do realizacji zasad zapisanych w Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego (Terytorialnego).

Kongres zachęca także do decentralizacji i regionalizacji oraz współpracy transgranicznej między regionami i miastami państw członkowskich oraz zapewnia udział władz lokalnych i regionalnych w pracach Rady Europy.

Najważniejszym zadaniem Kongresu jest ocena sytuacji demokracji lokalnej w państwach członkowskich. Przeprowadza w tym celu regularne wizyty monitorujące stan realizacji założeń Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego (Terytorialnego). Prowadzi konstruktywny dialog z rządami członkowskimi i zachęca je do szerszego zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w proces decyzyjny. Kongres ocenia również przestrzeganie zasady subsydiarności.

Pełni rolę obserwatora podczas wyborów lokalnych i regionalnych w państwach członkowskich Rady Europy. W maju 2005 r. Kongres podjął współpracę z działającym w Unii Europejskiej i mającym zbieżne cele Komitetem Regionów. Pozwoliło to na tworzenie wspólnych misji obserwacyjnych.

Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych od chwili swego powstania przyczynił się do podpisania wielu umów międzynarodowych regulujących kwestię samorządu terytorialnego.

Do najważniejszych należy zaliczyć Europejską Kartę Samorządu Lokalnego (Terytorialnego), która wyznaczyła europejskie standardy w zakresie ochrony praw społeczności lokalnych i wybieranych przez nie władz. Jest jedynym prawnym instrumentem pozwalającym bronić autonomii i niezależności lokalnych społeczności w Europie, tworzy więc podstawy do dalszego rozwoju demokracji "u jej korzeni".

Inne ważne instrumenty dotyczące samorządu terytorialnego, promowane przez Kongres:

  • Europejska Konwencja Ramowa o Współpracy Transgranicznej Między Wspólnotami i Władzami Terytorialnymi z 1980 r.
  • Konwencja o Uczestnictwie Obcokrajowców w Życiu Publicznym na Szczeblu Lokalnym z 1992 r.
  • Europejska Karta Języków Regionalnych i Mniejszościowych z 1992 r.
  • Europejska Karta Miejska z 1992 r.
  • Europejska Karta ws. Uczestnictwa Młodzieży w Życiu Lokalnym i Regionalnym z 1992 r.
  • Europejski Kodeks Postępowania na Rzecz Uczciwości Przedstawicieli Wybranych w Wyborach Lokalnych i Regionalnych z 1999 r.
  • Europejska Konwencja Krajobrazowa z 2000 r.

Kongres wspiera tworzenie narodowych stowarzyszeń, których zadaniem jest działanie na rzecz interesów władz lokalnych w polityce państwa. Organizuje szkolenia dla władz samorządowych.

Ważnym jego osiągnięciem było zainicjowanie współpracy między członkami Unii Europejskiej i państwami poza unijnymi w ramach nowych Euroregionów (Euroregion Adriatyku i Euroregion Morza Czarnego).

Źródło: http://www.strasburgre.msz.gov.pl/pl/o_re/organy_re/kongres/

Więcej informacji na temat Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych  można znaleźć na stronie : http://www.coe.int/t/congress/default_en.asp ( ang / fr).

Lista członków polskiej reprezentacji w KWLiR

Kalendarium

Lipiec 2019
PonWtŚrCzPtSobNdz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031       

Galeria

Współpraca zagraniczna

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!