Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Wydarzenia

2018-11-27

Polska Wschodnia na start! – szkolenia dla studentów / 13 grudnia Kielce

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza studentów z Olsztyna, Białegostoku, Lublina, Kielc i Rzeszowa do udziału w cyklu szkoleń biznesowo-networkingowych poświęconych możliwościom pozyskania dotycji na wprowadzenie firmy na rynek. ...

2018-05-23

Spotkanie Grupy Sterującej międzynarodowego projektu ATM for SME`s

W dniach 17-18 maja 2018 r. w Cagliari odbyło się spotkanie Grupy Sterującej  międzynarodowego projektu  ATM for SME`s – “Access to Microfinance for Small and Medium-sized Enterprises”, (“Dostęp do mikrofinansowania dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw”), realizowanego przez Biuro Regionalne Województwa Świętokrzyskiego w Brukseli w ramach Programu INTERREG EUROPA. ...

2016-11-17

Koreańskie Forum Biznesowe

Polsko-Kazachstańska Izba Handlowo-Przemysłowa zaprasza do udziału w Koreańskim Forum Biznesowym. Forum odbędzie się 1 grudnia 2016 w godzinach od 10.00 do 18.00 w sali konferencyjnej hotelu Novotel Warsaw. ...

więcej

spwzswpz

Komitet Regionów

Komitet Regionów jest organem doradczym reprezentującym samorządy lokalne i regionalne w Unii Europejskiej. Został utworzony na podstawie zapisów Traktatu o Unii Europejskiej (TUE), inaczej zwanego Traktatem z Maastricht, a konkretnie art. art. G ust. B pkt 6 (obecnie art. 13 ust 4), które w aktualnym brzemieniu stanowią: „Parlament Europejski, Rada i Komisja są wspomagane przez Komitet Ekonomiczno-Społeczny i Komitet Regionów, które pełnią funkcje doradcze”.


Bardziej szczegółowe postanowienia znaleźć można w skonsolidowanym dokumencie Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej C 326). W art. 305-307 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej , znajdują się szczegółowe informacje  poświęcone Komitetowi Regionów. Zadaniem Komitetu Regionów (KR) jest wypowiadanie się na temat aktów prawnych Unii Europejskiej z perspektywy lokalnej i regionalnej. Komitet sporządza w tym celu sprawozdania („opinie”) dotyczące wniosków legislacyjnych Komisji.

Komisja, Rada i Parlament są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu Regionów przed przyjęciem decyzji Unii Europejskiej w sprawach dotyczących samorządów lokalnych i regionalnych (na przykład w kwestii polityki zatrudnienia, środowiska, edukacji czy zdrowia publicznego).

Na mocy traktatu lizbońskiego Komisja Europejska ma obecnie obowiązek zasięgania opinii samorządów regionalnych i lokalnych oraz ich stowarzyszeń w całej Unii Europejskiej  już na etapie poprzedzającym proces legislacyjny. Komitet Regionów, jako organ reprezentujący samorządy lokalne i regionalne, jest głęboko zaangażowany w tę procedurę. Komisja jest zobowiązana do ponownego zasięgnięcia opinii Komitetu Regionów po przedstawieniu wniosku legislacyjnego, jeżeli wniosek ten dotyczy jednego z wielu obszarów polityki mających bezpośredni wpływ na samorządy lokalne i regionalne.

Członkami  Komitetu Regionów są przedstawiciele pięciu grup politycznych odpowiadających głównym europejskim typom ugrupowań politycznych. Te grupy to:

  • Europejska Partia Ludowa (PPE)
  • Partia Europejskich Socjalistów (PSE)
  • Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE)
  • Przymierze Europejskie (EA)
  • Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR)

Komitet Regionów liczy obecnie 353 członków (z których każdy ma zastępcę) ze wszystkich 28 państw członkowskich Unii Europejskiej.
Członkowie Komitetu i ich zastępcy są mianowani na pięcioletnią kadencję przez Radę działającą na wniosek państw UE. Każdy kraj wybiera swoich członków zgodnie z własną procedurą, jednak skład każdej z delegacji odzwierciedla polityczną, geograficzną i regionalną bądź lokalną sytuację danego kraju. Członkowie Komitetu są pochodzącymi z wyboru przedstawicielami władz regionalnych lub lokalnych albo pełnią kluczowe funkcje w takich władzach w swoich regionach.

Strona internetowa Komitetu Regionów

Kalendarium

Maj 2019
PonWtŚrCzPtSobNdz
    12345
6789
10

1 wydarzenie dnia 10-5-2019

- Dni otwarte funduszy europejskich

11

1 wydarzenie dnia 11-5-2019

- Dni otwarte funduszy europejskich

12

1 wydarzenie dnia 12-5-2019

- Dni otwarte funduszy europejskich

13141516171819
20212223242526
2728293031   

Galeria

Współpraca zagraniczna

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!