Szukaj ...

 • w kategorii
 • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Region Centralnej Finlandii (Finlandia)

 • Populacja: 274 000
 • Powierzchnia: 20 000km² z czego 16% stanowią obszary wodne
 • Stolica: Jyväskylä, 130 000 mieszkańców
 • Razem 23 gminy
 • Region Jyväskylä jest jednym z ośrodków najwyższego wzrostu w Finlandii oraz ważnym obszarem przemysłowym „Młodzieńczy” region edukacji z 45 000 studentami

 


Gospodarka

Centralna Finlandia jest regionem zorientowanym na eksport, w szczególności drewna oraz technologii. Najsilniejszymi gałęziami działalności gospodarczej w regionie Centralnej Finlandii jest produkcja papieru i pulpy, produkty drewniane, leśnictwo, maszyny i wyposażenie oraz podstawowy przemysł metalowy.

Podstawowe wyniki i dane gospodarcze dla regionu Centralnej Finlandii w roku 2012:

 • Miejsca pracy: 111000
 • Obroty spółek: 11 900 milionów EURO
 • Eksport: 2 600 milionów EURO
 • PKB: 7 700 milionów EURO
 • Wskaźnik bezrobocia: 13,1%


Struktura gospodarcza: rolnictwo: 6%, produkcja i budownictwo 27,3%, usługi publiczne 31,6%, usługi prywatne 35,1%. Odsetek osób zatrudnionych w przemyśle w Centralnej Finlandii jest wyższy niż średnia krajowa. Odsetek osób zatrudnionych w usługach publicznych i prywatnych wzrósł w ostatnich latach.


Edukacja

Region Centralnej Finlandii jest kolebką fińskiej edukacji. Posiadamy najstarszy uniwersytet oferujący edukację w języku fińskim oraz pierwszą fińską szkołę wyższą w Jyväskylä. Obecnie Uniwersytet Jyväskylä jest piątym co do wielkości uniwersytetem z siedmioma wydziałami i prawie piętnastoma tysiącami studentów. Uniwersytet Jyväskylä jest znaczącym ośrodkiem badawczym w kraju i za granicą oraz ekspertem w dziedzinie edukacji skupiającej się na naukach o człowieku a także naukach przyrodniczych. Uniwersytet jest także wiodącym ekspertem w kształceniu nauczycieli oraz edukacji dla dorosłych a także głównym eksporterem usług edukacyjnych. Wydział Nauk o Sporcie jest jedynym tego rodzaju w kraju. Co więcej, znajdujący się w regionie Uniwersytet Nauk Stosowanych JAMK jest międzynarodową instytucją szkolnictwa wyższego posiadającą doświadczenie w ośmiu różnych obszarach nauki. JAMK eksportuje na cały świat swoje doświadczenie w dziedzinach kształcenia pedagogicznego, elektronicznych form uczenia się, opieki zdrowotnej, kompetencji biznesowych oraz oceny w edukacji. Edukacyjne Konsorcjum Jyväskylä tworzy największą instytucję edukacji zawodowej w Finlandii. Każdego roku zajmuje się ono edukacją ogólną i zawodową oraz szkoleniami dla 8 000 młodych ludzi oraz 13 000 dorosłych studentów. W instytutach szkolenia zawodowego znacząca część nauki odbywa się w określonym miejscu pracy. Praktyki zawodowe dają studentom możliwość zdobycia wartościowego doświadczenia praktycznego. Edukacja dotycząca przedsiębiorczości jest jednym z głównym obszarów szczególnej uwagi Konsorcjum Edukacyjnego Jyväskylä.


Sieć EduClusterto przykład najlepszego fińskiego doświadczenia i praktyk w dziedzinie edukacji, szkoleń, doradztwa oraz rozwoju innowacyjnego. Sieć składa się z wielu kluczowych ekspertów w dziedzinie edukacji, zarówno z sektora publicznego jak i prywatnego. Oferujemy szeroki wachlarz usług, począwszy od doradztwa krótkoterminowego, długoterminowego rozwoju zawodowy aż po reformy systemów edukacji, narzędzia sieciowe oraz rozwiązania mobilne.


Wiodąca spółka w sieci – EduClusterFinlandLtd (ECF) jest organizacją ekspercką tworzącą doskonałe rozwiązania edukacyjne. Specjalnie dostosowane rozwiązania są projektowane i wdrażane we współpracy z partnerami oraz ekspertami fińskimi w celu tworzenia nowych kompetencji. ECF działa w obszarach reformy systemu edukacji, oceny jakości oraz rozwoju wydajności kształcenia, rozwoju zawodowego, kształcenia nauczycieli oraz wsparcia możliwości zatrudnienia przy pomocy edukacji zawodowej i wyższej. Przygotowujemy także krótkoterminowe analizy fińskiego systemu edukacji.


Organizacje pozarządowe

W Regionie Centralnej Finlandii istnieje wiele stowarzyszeń pozarządowych. Organizacje pozarządowe mogą być klasyfikowane w oparciu o profil ich działalności . Najpopularniejsze z nich to stowarzyszenia zajmujące się opieką społeczną i zdrowiem, sportem i aktywnością fizyczną, rekreacją, hobby oraz kulturą.

Wiele organizacji pozarządowych to organizacje krajowe, natomiast ich liczba na poziomie regionalnym jest trzykrotnie wyższa niż na poziomie krajowym. W Jyväskylä powstało Centrum Działalności Społecznej Matara, nowa siedziba przeznaczona dla organizacji pozarządowych. Jest to nie tylko otwarte miejsce spotkań dla mieszkańców i różnych organizacji, ale także miejsce działań interaktywnych. Tak opisana jest polityka Centrum: „Matara jest publicznym salonem z dostępem do Internetu, centrum wielokulturowym, miejscem działalności wolontariatu, informacji zdrowotnych i wiele ponad to!”.

Charakterystyczne dla Regionu jest to, że wiele największych pozarządowych organizacji  o zasięgu krajowym, zajmujących się badaniami i edukacją, mieści się się na Uniwersytecie Jyväskylä.Sport, kultura i turystyka

Wspaniała sceneria jezior w regionie słynnym z wysokich technologii – wszystko to posiada region Centralnej Finlandii. Czarujący krajobraz jezior, tętno miast, najwyższej jakości usługi konferencyjne i kongresowe, szeroka oferta wydarzeń rozrywkowych i przygodowych. I wiele więcej w Centralnej Finlandii!

W regionie Centralnej Finlandii w ciągu kilku godzin możesz dostać się do wielu różnych ośrodków narciarstwa zjazdowego, uzdrowisk i pól golfowych, czterech parków narodowych z lasami pierwotnymi, stajniami, ekskluzywnymi wakacyjnymi domami oraz gospodarstwami agroturystycznymi, a także do największego w Europie obszaru śródlądowych dróg wodnych doskonałych do uprawiania wędkarstwa, pieszych wędrówek czy wioślarstwa.

W sezonie letnim organizowane w regionie Centralnej Finlandii festiwale przedstawiają różnorodną muzykę, w tym jazz czy też rzadko spotykaną muzykę skifflową, a także tradycje ludowe. W szczycie sezonu melancholijne tango wypełnia pawilony taneczne na otwartym powietrzu.

Najstarszy ale jednocześnie najnowocześniejszy festiwal sztuki w Finlandii, JyväskylänKesä, stał się wzorem dla setek innych wydarzeń kulturalnych w krajach nordyckich.

Największe coroczne wydarzenie sportowe w krajach nordyckich, Neste Rally Finland czyli wyścigi samochodowe, jest częścią Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC). Gorące emocje można odczuć w całej Centralnej Finlandii. Wyścigowy sierpień przyciąga ponad 300 000 fanów wyścigów z całego świata, którzy ściągają tu, aby zobaczyć najlepszych kierowców walczących na niezwykle trudnych piaszczystych i żużlowych torach.


Współpraca międzynarodowa

Rada Regionu Centralnej Finlandii wspiera projekty skierowane na globalizowanie Regionu i promowanie go na arenie międzynarodowej pod znakiem Technologii Człowieka. Centralna Finlandia wraz z czterema innymi regionami z Finlandii Zachodniej powołała tzw. Sojusz Finlandii Zachodniej (West Finland Alliance, WFA), który współpracuje z Unią Europejską. Regiony wspólnie kształtują politykę regionalną Finlandii a także regionalną i strukturalną politykę UE. Członkostwo w Zgromadzeniu Regionów Europy a także w Europejskiej Federacji Agencji i Regionów na rzecz Energii i Środowiska umożliwia wywieranie bezpośredniego wpływu na Europę.

W ramach Komitetu Środkowo-nordyckiego (MidnordicCommittee) siedem regionów z Finlandii, Norwegii i Szwecji promuje innowacyjne i przyjazne dla biznesu środowiska, wyjazdy kulturowe i przygodowe a także technologie środowiskowe oraz wykorzystanie energii odnawialnych. Rada Regionu Centralnej Finlandii od długiego czasu współpracuje z partnerami z Polski, Estonii i Rosji.


Zrealizowane projekty międzynarodowe

Realizowane projekty związane są ze strategia regionu oraz jego mocnymi stronami. Bioenergia jest jedną z możliwości regionu, zbadaną i przestudiowaną w ramach projektu BioClus (www.bioclus.eu). Możliwości złagodzenia i dostosowania się do skutków zmian klimatycznych były głównym tematem dyskutowanym w projekcie BalticClimate finansowanym ze środków Programu Regionu Morza Bałtyckiego (2007 – 2013) (www.balticclimate.org). Program Ramowy w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR) sfinansował projekt Crea.re, który koncentrował się na bardziej trwałym osadzeniu przemysłu kreatywnego i kulturowego w polityce regionalnej (www.crea-re.eu).


Słynni ludzie w historii regionu/miasta, historia oraz interesujące fakty

Najsłynniejszym synem Jyväskylä jest architekt Alvar Aalto, jeden z najważniejszych innowatorów architektury zachodniej. Muzeum Alvaro Aalto oraz liczne budynki przez niego zaprojektowane nieustannie przyciągają architektów oraz miłośników architektury z całego świata.  Budynkiem, który należy koniecznie zobaczyć jest Stary Kościół Petäjävesi, znajdujący się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.


Osoby do kontaktu w sprawach współpracy międzynarodowej

Kierownik ds. Rozwoju Anu Tokila, +358 40 595 0469, anu.tokila@keskisuomi.fi


Strona: http://www.keskisuomi.fi/in_english/briefly_in_english

 

Edukacja w Centralnej Finlandii / ang.

Gospodarka Centralnej Finlandii / ang.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!