Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Miasto Tata (Węgry)

Tata, małe miasto z 24 000 mieszkańców, położone jest w komitacie Komárom-Esztergom, w pobliżu autostrady M1 łączącej Wiedeń z Budapesztem.


Tata posiada bogatą historię i może pochwalić się licznymi zabytkami, z których najsłynniejszy jest zamek wybudowany nad brzegiem Starego Jeziora. Tata często zwane jest „miastem żyjących wód” a w 2010 roku przyznano mu tytuł „stolicy bioróżnorodności na Węgrzech” z powodu przepięknego, naturalnego otoczenia. Jest popularnym kierunkiem turystycznym oraz miastem wielu szkół. Tata to także centrum mikroregionu obejmującego 10 osad z 40 000 mieszkańców.

Gospodarka

Tata położone jest w jednym z najbardziej przemysłowych regionów Węgier. W mieście swoją siedzibę ma wiele małych i średnich przedsiębiorstw. Większość firm związanych jest z przemysłem spożywczym, motoryzacyjnym oraz chłodniczym. Także usługi odgrywają dużą rolę w życiu gospodarczym miasta. Południowy park przemysłowy w Tata posiada doskonałe połączenia komunikacyjne i infrastrukturę (wodę, kanalizację, gaz, prąd, telekomunikację, itp.). Z całego obszaru parku, który wynosi 108 hektarów 40 jest już zajętych natomiast 68 czeka na kolejnych inwestorów. Wskaźnik bezrobocia w Tata wynosi 8,3%.

Edukacja

Tata posiada ugruntowaną sieć edukacyjną składająca się z 4 szkól podstawowych oraz 6 średnich a także 2 szkół artystycznych, specjalnej szkoły zawodowej oraz domu dziecka

Organizacje pozarządowe

Główne obszary działalności organizacji, klubów i stowarzyszeń pozarządowych miasta to kultura, ochrona lokalnego dziedzictwa i tradycji, sport, ochrona środowiska, pomoc społeczna, wolontariat oraz działalność charytatywna.

Sport, kultura i turystyka

Tata jest popularną miejscowością turystyczną odwiedzaną przez turystów z kraju i zagranicy. Bogata oferta kulturalna oferowana przez gminne centrum kultury, lokalne stowarzyszenia i spółki, dziewięć lokalnych chórów, dwie grupy tańca ludowego oraz dwie szkoły artystyczne, dostępna jest przez cały rok. Największym wydarzeniem kulturalnym jest organizowany w czerwcu Festiwal Wody, Muzyki i Kwiatów. Liczne lokalne kluby sportowe oraz Krajowy Kampus Szkoleń Olimpijskich wspierają aktywne życie sportowe w mieście (np. sporty wodne, bieganie, szermierka, jeździectwo, piłka ręczna, piłka nożna, itp.). Największym tradycyjnym wydarzeniem sportowym Tata jest tzw.  Mini-maraton, organizowany w sierpniu. Tata może pochwalić się nowoczesnym polem golfowym położonym w pięknym, naturalnym otoczeniu.

Współpraca międzynarodowa

Tata utrzymuje współpracę z dziewięcioma miastami partnerskimi w Europie. Mieszkańcy miasta mogą wziąć udział w 50-60 wydarzeniach organizowanych corocznie w Tata i za granicą w ramach współpracy partnerskiej. W 2005 roku miasto rozpoczęło tzw. Współpracę „wyszehradzką” z swoimi miastami partnerskimi na Słowacji, w Polsce i Czechach. Tata jest także członkiem Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EuropeanGrouping for TerritorialCooperation (EGTC), które obejmuje 3 miasta ze Słowacji oraz 4 z Węgier. W 2013 roku Rada Europy przyznała mieście Tata Nagrodę Europy za działalność promującą ideał europejski.

Zrealizowane projekty międzynarodowe

Wiele partnerskich programów Tata zostało wdrożonych przy wsparciu finansowym programów Unii Europejskiej Europa dla Obywateli oraz Młodzież w Działaniu oraz ze środków programu CBC Węgry-Słowacja a także Funduszu Wyszehradzkiego. W latach ubiegłych, najważniejsze projekty międzynarodowe realizowane w mieście (konferencje, warsztaty i spotkania dotyczące różnych aspektów życia dzieci i młodzieży) wdrażane były w ramach miejskiego programu „Miasto Przyjazne Dzieciom”, inicjatywy lokalnej zainspirowanej przez UNICEF.

Słynni ludzie w historii regionu/miasta, historia oraz interesujące fakty

OttóBláthy, jeden z trzech węgierskich wynalazców transformatora, urodził się w Tata w 1860 roku.

Stare Jezioro Tata, miejsce zimowania ptaków migrujących, położone jest w samym sercu miasta. Jest ono objęte ochroną w ramach Konwencji Ramsarskiej o obszarach wodno-błotnych, jedynej konwencji dotyczącej ochrony określonego ekosystemu.

Osoby do kontaktu w sprawach współpracy międzynarodowej

ZsuzsannaOsgyáni , urzędnik ds. międzynarodowych, Gmina Tata, osgyani@tata.hu


Strona: www.tata.huwww.decem.eu , www.decem.eu

Galeria zdjęć

  • spwz
  • spwz
  • spwz
  • spwz
  • spwz
  • spwz
  • spwz
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!