Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Miasto Velika Gorica (Chorwacja)

Miasto VelikaGorica wraz z sąsiadującymi osadami ma 63 517 mieszkańców i jest szóstym co do wielkości miastem w Chorwacji.


Miasto Velika Gorica jest największym i najważniejszym miastem w prowincji Zagrzeb – miastem wielu możliwości, miastem młodzieży, wspaniałego dziedzictwo kulturowego i historycznego, miastem chronionego środowiska i miejskiego rdzenia oraz pięknego, naturalnego otoczenia. Miasto VelikaGorica jest siedzibą władz lokalnych, składających się z dziesięciu departamentów obsługujących poszczególne sektory zatrudniając 130 urzędników. Miasto zapewnia wsparcie 63 517 osobom, 1300 organizacjom rzemieślniczym, ponad 3 000 spółek oraz 4 000 gospodarstw agroturystycznych. Każdego roku Miasto VelikaGorica, we współpracy z lokalną Radą Turystyki organizuje różnego rodzaju wydarzenia, takie jak: dzień jabłka, dzień truskawki, „Gastro Turopolja”, „Carnival”, „Targi Wiosenne”, targi gospodarcze oraz „Dni św. Łucji”, najbardziej charakterystyczne święto miasta. W 2004 roku Miasto VelikaGorica, współzawodnicząc z 5 300 miastami z Europy, otrzymała Srebrny Kwiat Europy – prestiżową nagrodę europejskiego stowarzyszenia na rzecz kwiatów i  środowiska EntenteFlorale. Według najnowszych statystyk VelikaGorica jest miastem z najwyższym średnim wynagrodzeniem i najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Chorwacji.

Gospodarka

Rozwój gospodarczy Miasta VelikaGorica oparty jest na małym biznesie i rolnictwie. Oprócz 1300 organizacji rzemieślniczych i 3000 spółek w mieście znajduje się prawie 4 000 gospodarstw (jabłka, truskawki). Przedsiębiorcy i handlowcy zajmują się głównie sprzedażą, usługami dla biznesu oraz usługami publicznymi, budownictwem i hotelarstwem. Co więcej, obszar ten znany jest z wyrobów z drewna i przetwórstwa metalu. W 2011 roku wzrosła liczba właścicieli firm (płatników podatku dochodowego) a także liczba pracowników w przedsiębiorstwach w Mieście VelikaGorica. Wzrosło także średnie wynagrodzenie. Przedsiębiorcy z Miasta VelikaGorica stanowią 20,5% wszystkich przedsiębiorców w prowincji Zagrzeb.

Edukacja

Miasto VelikaGorica zapewnia edukację formalną w siedmiu szkołach podstawowych i czterech średnich oraz edukację przedszkolną w czterech przedszkolach. Ogólna liczba dzieci w szkołach podstawowych wynosi 5784 natomiast w szkołach średnich 2000. Miasto VelikaGorica daje dzieciom i młodzieży możliwość edukacji artystycznej w szkole „FranjoLučic“, która realizuje programy muzyki i tańca. Chociaż nasze miasto zostało nagrodzone tytułem „Miasto przyjazne dzieciom“ za promowanie praw dziecka w społeczności lokalnej nie oznacza to, że nie zajmujemy studentami – dla nich stworzyliśmy możliwość studiowania na Uniwersytecie Nauk Stosowanych VelikaGorica.

Organizacje pozarządowe

Miasto VelikaGorica szczególnie wspiera dobrą współpracę z organizacjami pozarządowymi w obszarach edukacji, kultury i sportu. Co roku, Miasto ogłasza przetargi na programy w dziedzinach edukacji, edukacji społecznej oraz prewencji zaburzeń zachowania wśród dzieci i młodzieży. Budżet miasta gwarantuje wsparcie finansowe dla programów organizacji pozarządowych, które podwyższają jakość życia mieszkańców.

Sport, kultura i turystyka

Oferta turystyczna Miasta VelikaGorica obejmuje wiele interesujących zabytków historycznych i kulturowych. Muzeum Turopolja organizuje wystawy oraz wydarzenia kulturalne, z których najpopularniejszym jest organizowany corocznie Carnial. Turyści mogą także zwiedzić Andautonija, wykopaliska rzymskiego miasta, zamek „Stare miasto Lukavec”, drewniane kapliczki, domy oraz zabytki sakralne.

Ponieważ sport i rekreacja odgrywają dla lokalnej społeczności ogromną rolę Miasto VelikaGorica otwarło miejską salę gimnastyczną, gdzie mieszkańcy mogą uprawiać sporty profesjonalne oraz rekreacyjne ćwiczenia fizyczne.

Współpraca międzynarodowa

Współpraca z partnerem ACEGAS z Włoch w czasie realizacji projektu WASTE NO WASTE skierowanego na bardziej efektywną gospodarkę odpadami oraz edukację dotyczącą recyklingu.

Współpraca z województwem Świętokrzyskim. W 2012 roku trzech naszych pracowników uczestniczyło w trzytygodniowej wizycie studyjnej. Współpraca trwa do tej pory i obecne aktywnie współdziałamy w realizacji kilku innych projektów.

Istotna jest także współpraca z austriackim regionem Eco, której celem jest stworzenie podobnego regionu w regionie VelikaGorica.

Zrealizowane projekty międzynarodowe

WASTE NO WASTE . Ogólne cel projektu to redukcja ilości odpadów komunalnych w lokalnych wysypiskach śmieci oraz organizacja zbiórki odpadów odtwarzalnych.

LEARNING FROM THE BEST. Troje naszych pracowników uczestniczyło w wizycie studyjnej w województwie Świętokrzyskim w Polsce, gdzie uczyli się dobrych praktyk związanych z lepszym wykorzystaniem środków unijnych. Projekt ten przekształcił się w dalszą współpracę w ramach kolejnego projektu.

Słynni ludzie w historii regionu/miasta, historia oraz interesujące fakty

Miasto VelikaGorica jest regionem z którego pochodzi wielu znanych muzyków, polityków, kompozytorów, pisarzy i księży. JurajHabdelić (1609 – 1678) był jedną z najważniejszych osób w regionie. Rektor rady Jezuickiej oraz autor korpusu literackiego. JurajMulih (1694 – 1754) napisał pierwszą książkę dobrych manier w języku chorwackim. August Šenoa, jeden z najważniejszych pisarzy chorwackich, jest także pośrednio związany z naszym regionem. Jego żona pochodzi z Miasta VelikaGorica.

Osoby do kontaktu w sprawach współpracy międzynarodowej

DražanaHalar, kierownik wydziału ds. przedsiębiorczości, inwestycji oraz funduszy unijnych

drazana.halar@gorica.hr

+385 1 6269 904

Języki: angielski, francuski, włoski, niemiecki


Strona: www.gorica.hr

Galeria zdjęć

  • spwz
  • spwz
  • spwz
  • spwz
  • spwz
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!