Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Wydarzenia

2019-05-30

Zaproszenie na misję gospodarczą w Szanghaju

Polska Agencja Inwestycji i Handlu już po raz drugi została zaproszona do przygotowania udziału Polski w targach China International Import Expo, które odbędą się w dniach 5-10 listopada br. w Szanghaju. To największa tego typu impreza w Chinach organizowana z inicjatywy i pod patronatem Prezydenta Chin – Xi Jingpinga. Udział w targach stanowi niepowtarzalną okazję do zaprezentowania produktów Państwa firmy. Istotnym celem targów jest promocja w Chinach zagranicznych produktów konsumpcyjnych wysokiej jakości. ...

2018-11-27

Swiętokrzyski Trójkąt Uzdrowiskowy- misja gospodarcza tour operatorów

Sektor turystyczno-uzdrowiskowy jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów Regionu Świętokrzyskiego, którego potencjał można istotnie zwiększyć poprzez działania promocyjne. W takie przedsięwzięcia wpisuje się planowana przez Departament Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w dniach 12 – 15 czerwca 2019r. misja przyjazdowa gości zagranicznych połączona z VI spotkaniem sieciującym pn.: „Świętokrzyski Trójkąt Uzdrowiskowy”, które odbędzie się w dniu 14 czerwca w Busku-Zdroju. Celem tego wydarzenia, jak w latach ubiegłych będzie promocja regionalnych możliwości tego sektora na rynkach zagranicznych oraz nawiązanie nowych, trwałych kontaktów. Program wydarzenia przewiduje w części merytorycznej, oprócz wystąpień znakomitych ekspertów, również wizyty w lokalnych sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych. ...

2018-05-23

Spotkanie Grupy Sterującej międzynarodowego projektu ATM for SME`s

W dniach 17-18 maja 2018 r. w Cagliari odbyło się spotkanie Grupy Sterującej  międzynarodowego projektu  ATM for SME`s – “Access to Microfinance for Small and Medium-sized Enterprises”, (“Dostęp do mikrofinansowania dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw”), realizowanego przez Biuro Regionalne Województwa Świętokrzyskiego w Brukseli w ramach Programu INTERREG EUROPA. ...

więcej

spwzswpz

Jednostki samorządu terytorialnego

Zgodnie z art. 172 Konstytucji RP, jednostki samorządu terytorialnego mogą przystępować do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych, jak również nawiązywać współpracę międzynarodową, zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych ustawach.


Postanowienia te są zgodne z zapisami art. 10 Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, którą Polska ratyfikowała w 1993 r.

Postanowienia dotyczące prawa do prowadzenia współpracy międzynarodowej przez jednostki samorządu terytorialnego są zawarte w ich ustawach ustrojowych, tj. ustawie o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r., ustawie o samorządzie powiatowym z dnia 5 czerwca 1998 r.  oraz ustawie o samorządzie wojewódzkim z dnia 5 czerwca 1998 r. Przystępowanie do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych reguluje z kolei odrębna ustawa (Dz. U. z 2000 r. nr 91, poz. 1009) o zasadach przystępowania jednostek samorządu terytorialnego do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych.

O ile gminy i powiaty nawiązują współpracę zagraniczną swobodnie a uzyskanie zgody MSZ wymagane jest tylko w przypadku przystępowania do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych, o tyle ustawa o samorządzie wojewódzkim narzuca na samorządy województwa dodatkowe zobowiązania. Jest to przede wszystkim obowiązek uchwalenia przez sejmik województwa „Priorytetów współpracy zagranicznej województwa”, określających główne cele współpracy zagranicznej, jej priorytety geograficzne oraz informacje nt. planowanego przystąpienia do międzynarodowych zrzeszeń regionalnych. Tak priorytety, jak i projekty umów dot. nawiązania współpracy regionalnej wymagają uzyskania pozytywnej opinii ministra właściwego ds. zagranicznych i ministra właściwego ds. administracji publicznej.

Więcej informacji :

Polska polityka zagraniczna – wymiar samorządowy

Współpraca międzynarodowa jednostek samorządu terytorialnego w polsce – regulacje prawne

Kalendarium

Wrzesień 2019
PonWtŚrCzPtSobNdz
            1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30           

Galeria

Współpraca zagraniczna

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!