Szukaj ...

  • w kategorii
  • od do
LOGO woj. świętokrzyskiegoHerb woj. świętokrzyskiego
plenru
dla niedowidzaćych
tworz pdf

Wydarzenia

2019-05-30

Zaproszenie na misję gospodarczą w Szanghaju

Polska Agencja Inwestycji i Handlu już po raz drugi została zaproszona do przygotowania udziału Polski w targach China International Import Expo, które odbędą się w dniach 5-10 listopada br. w Szanghaju. To największa tego typu impreza w Chinach organizowana z inicjatywy i pod patronatem Prezydenta Chin – Xi Jingpinga. Udział w targach stanowi niepowtarzalną okazję do zaprezentowania produktów Państwa firmy. Istotnym celem targów jest promocja w Chinach zagranicznych produktów konsumpcyjnych wysokiej jakości. ...

2018-11-27

Swiętokrzyski Trójkąt Uzdrowiskowy- misja gospodarcza tour operatorów

Sektor turystyczno-uzdrowiskowy jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów Regionu Świętokrzyskiego, którego potencjał można istotnie zwiększyć poprzez działania promocyjne. W takie przedsięwzięcia wpisuje się planowana przez Departament Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w dniach 12 – 15 czerwca 2019r. misja przyjazdowa gości zagranicznych połączona z VI spotkaniem sieciującym pn.: „Świętokrzyski Trójkąt Uzdrowiskowy”, które odbędzie się w dniu 14 czerwca w Busku-Zdroju. Celem tego wydarzenia, jak w latach ubiegłych będzie promocja regionalnych możliwości tego sektora na rynkach zagranicznych oraz nawiązanie nowych, trwałych kontaktów. Program wydarzenia przewiduje w części merytorycznej, oprócz wystąpień znakomitych ekspertów, również wizyty w lokalnych sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych. ...

2018-05-23

Spotkanie Grupy Sterującej międzynarodowego projektu ATM for SME`s

W dniach 17-18 maja 2018 r. w Cagliari odbyło się spotkanie Grupy Sterującej  międzynarodowego projektu  ATM for SME`s – “Access to Microfinance for Small and Medium-sized Enterprises”, (“Dostęp do mikrofinansowania dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw”), realizowanego przez Biuro Regionalne Województwa Świętokrzyskiego w Brukseli w ramach Programu INTERREG EUROPA. ...

więcej

spwzswpz

Malta od nowego roku będzie sprawowała 6-miesięczną prezydencję w Radzie UE

Kończy się prezydencja Słowacji w Radzie Unii Europejskiej. Od lipca nasi południowi sąsiedzi przewodzili spotkaniom tego ciała, a także ustalali priorytety dla jego pracy.


Prezydencja Malty

W styczniu 2017 r. stery Rady przejdą w ręce najmniejszego członka UE – Malty. Ta śródziemnomorska wyspa po raz pierwszy będzie przewodziła Radzie i trwają tam ostatnie przygotowania do uroczystego objęcia przewodnictwa.

Wicepremier maltańskiego rządu Louis Grech zaprezentował priorytety prezydencji Malty. Ujawnił także logo, zaprojektowane przez Alexię Muscat, która w swoim projekcie nawiązała do krzyża maltańskiego. Wicepremier stwierdził, że „jest ono silnie związane z naszą tożsamością i, co ważniejsze, nadawać nam będzie kierunek, przywołując odwagę, lojalność i wytrwałość naszego narodu”.

Główne priorytety

Malta zamierza się skupić na sześciu obszarach. Mimo ich zróżnicowania, podstawowym celem prezydencji ma być, według Grecha, przywrócenie zaufania Europejczyków do Unii, po roku sukcesów populistów i rosnącej niepewności.

Sześć obszarów, na których Malta się skupi to: wzrost gospodarczy, zrównoważony rozwój i zatrudnienie; konkurencyjność; ochrona obywateli; jedność energetyczna w UE; poprawa klimatu; bezpieczeństwo, sprawiedliwość i wolność. „Chcemy w sposób jasny poprawić życie mieszkańców UE w czasie naszej prezydencji” – powiedział Grech, prezentując priorytety.

Migracja

Malta, z uwagi na swoje położenie, nie uniknie tematów kryzysu migracyjnego i unijnej pomocy dla uchodźców. Z tego powodu Grech zapowiedział, że w trakcie półrocza za sterami Rady, Malta będzie dążyła do wzmocnienia i uproszczenia unijnego Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego, który zarządza kwestiami przyjmowania uchodźców w UE.

Grech chce, by obciążenie związane z przyjmowaniem uchodźców, było rozłożone sprawiedliwie miedzy wszystkie państwa unijne. Nie jest także wykluczone, że Malta będzie naciskała na zwiększenie liczby środków na kwestie migracyjne w trakcie negocjacji budżetu na drugą część bieżących Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020, tj. na lata 2018-2020,.

Kwestie udziału kobiet na rynku pracy także będą przedmiotem uwagi Malty – mimo że często jest ona uznawana za jedno z najbardziej konserwatywnych państw UE. Malta ma działać na rzecz zapewnienia kobietom pełnego dostępu do rynku pracy, a także walczyć z przemocą na tle płciowym.

Jeżeli chodzi o działania poza granicami UE, to Malta zapewnia, że będzie koncentrować się na wspieraniu demokracji i zapewnianiu bezpieczeństwa, zarówno w południowym, jak i wschodnim sąsiedztwie. Priorytetem ma być jednak ustabilizowanie sytuacji w Libii.

Brexit

Na prezydencję Malty przypadnie także początek negocjacji wyjścia Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej, tzw. Brexitu. Premier brytyjskiego rządu obiecała bowiem, że te rozmowy rozpoczną się do końca marca 2017 r., czyli w samym środku maltańskiej prezydencji.

Maltańczycy zapewniają, że w rozmowach z Londynem mają zachować twarde stanowisko. Malta jest przeciwna przyznaniu Wlk. Brytanii dostępu do wspólnego rynku, jeżeli ta nie utrzyma czterech swobód gwarantowanych przez UE. Utrzymanie tych swobód wymagałoby do rządu Theresy May złamania danej Brytyjczykom obietnicy, że Brexit poprawi kontrolę nad imigracją na Wyspy.

Źródło: www.euractiv.pl

Kalendarium

Wrzesień 2019
PonWtŚrCzPtSobNdz
            1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30           

Galeria

Współpraca zagraniczna

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zespól redakcyjny Świętokrzyskiej Platformy Współpracy Zagranicznej
Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
25-502 Kielce, ul. Paderewskiego 34A
tel. 41 341 69 14
faks 41 344 36 11
spwz@sejmik.kielce.pl
Projekt pn. “Świętokrzyska platforma współpracy zagranicznej” w ramach konkursu “Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: strony internetowe NET-atak.pl

F O R U M

Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!